Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Literatura  /  Muzyka i taniec  /  Sztuki wizualne  /  Teatr / Kabaret  /   ośrodek kultury / dom kultury  /   instytucje UMWKP

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy istnieje od 1954 roku. Instytucja jest aktywna w dziedzinie muzyki, literatury, teatru, plastyki i dziedzictwa kulturowego. Jest organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się przede wszystkim w siedzibie instytucji w Salonie Hoffman ale również w zaprzyjaźnionych instytucjach kultury w całym województwie.

Nie mniej ważna jest prowadzona działalność edukacyjna i instruktorsko-metodyczna. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy realizuje ją poprzez organizację warsztatów, szkoleń i konferencji naukowych oraz poprzez prowadzone stałe zajęcia m.in. Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Działająca w strukturze KPCK Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej promuje lokalnych twórców, przygotowując cykliczne wystawy artystów ludowych, jarmarki oraz zajęcia grupy plastycznej. Instytucja zajmuje się również badaniem i dokumentowaniem zabytków oraz popularyzacją historii regionu. Placówka jest wydawcą materiałów popularno-naukowych, w tym przewodników po regionie oraz książek literackich. Popularyzacja kultury i sztuki regionu realizowana jest poprzez prowadzenie portalu "Kultura w zasięgu" oraz organizację szeregu konkursów o skali regionalnej i ogólnopolskiej.

Dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy jest Ewa Krupa.

Najważniejsze cykliczne wydarzenia

Informacje o obiekcie (90 miejsc)

komunikacja

  • Dojazd Instytucja znajduje się w ścisłym centrum miasta (4 min. pieszo / 300m) od Starego Rynku. W bezpośrednim sąsiedztwie przystanków autobusowych oraz w bliskiej odległości (2 min. pieszo / 200m) od przystanku tramwajowego. Instytucja posiada własny parking udostępniany w miarę dostępności wolnych miejsc przede wszystkim organizatorom wydarzeń. W pobliżu znajduje się postój płatny (wyznaczone ulice) oraz wielopoziomowy parking (odległość 300m)

organizacja wydarzeń

  • Salon Hoffman / 90 miejsc w formie krzeseł (różne możliwości ustawienia)
    Wydarzenia w siedzibie instytucji odbywają się w Salonie Hoffman – wielofunkcyjnej, kameralnej sali. Przestrzeń jest klimatyzowana o ruchomym układzie siedzisk (krzesła). Dla organizatorów: możliwość różnych aranżacji funkcjonalnych: np. układ kinowy, układ kawiarniany ze stolikami, itp. Łącznie Salon jest w stanie pomieścić maksymalnie 90 osób. Przestrzeń sceniczną stanowią podesty, które również można ustawiać w różnych konfiguracjach (wyposażenie stanowi 6 podestów 2x1m + 2 podesty 1x1m). Salon posiada wiele punktów świetlnych zarówno stałych jak i sterowanych za pomocą protokołu DMX. Salon wyposażony jest w projektor z elektrycznie zwijanym ekranem lub (opcjonalnie) 70-calowy telewizor. Uzupełnieniem salonu jest antresola skomunikowana schodami i windą. Obiekt przystosowany jest do osób niepełnosprawnych ruchowo.
  • Antresola / 30 miejsc (standardowo fotele + stoliki, możliwe inne ustawienia w tym stoliki coctailowe i stoły cateringowe)
    Antresola stanowi integralną część Salonu Hoffman i jest z nim skomunikowana schodami oraz windą. Podczas wydarzeń otwartych udostępniana jest dla odbiorców opcjonalnie. Antresola funkcjonuje głównie jako przestrzeń uzupełniająca – np. do celów cateringowych, lub jako dodatkowa przestrzeń podczas dzielonych na grupy warsztatów. Na antresoli dostępne są stoliki i obrotowe fotele. Gdy istnieje taka potrzeba meble te wymieniane są na krzesła ustawiane w dowolnym układzie i kierunku lub przestrzeń jest całkowicie opróżniana.

baza gastronomiczna

  • Instytucja nie posiada własnego zaplecza gastronomicznego. W przypadku wynajmu możliwy catering zewnętrzny.

dodatkowe wyposażenie

  • System wystawienniczy ekspozytory wewnętrzne/zewnętrzne Instytucja posiada system do wystaw planszowych 1x1m lub 1x0,7m z odpowiednimi podstawami zarówno do ekspozycji wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel.: 52 585 15 01