Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy istnieje od 1954 roku. Instytucja jest aktywna w dziedzinie muzyki, literatury, teatru, plastyki i dziedzictwa kulturowego. Jest organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się przede wszystkim w siedzibie instytucji w Salonie Hoffman ale również w zaprzyjaźnionych instytucjach kultury w całym województwie.
Dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy jest Ewa Krupa.
Nie mniej ważna jest prowadzona działalność edukacyjna i instruktorsko-metodyczna. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy realizuje ją poprzez organizację warsztatów, szkoleń i konferencji naukowych oraz poprzez prowadzone stałe zajęcia m.in. Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Działająca w strukturze KPCK Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej promuje lokalnych twórców, przygotowując cykliczne wystawy artystów ludowych, jarmarki oraz zajęcia grupy plastycznej. Instytucja zajmuje się również badaniem i dokumentowaniem zabytków oraz popularyzacją historii regionu. Placówka jest wydawcą materiałów popularno-naukowych, w tym przewodników po regionie oraz książek literackich. Popularyzacja kultury i sztuki regionu realizowana jest poprzez prowadzenie portalu "Kultura w zasięgu" oraz organizację szeregu konkursów o skali regionalnej i ogólnopolskiej.
Dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy jest Ewa Krupa.
Najważniejsze cykliczne wydarzenia
- Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa
- Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki
- Wojewódzki Konkurs Zespołów Wokalnych „Jednym Głosem”
- Kujawsko-Pomorski Przegląd Pieśni Patriotycznych
- Ogólnopolski konkurs na lalkę teatralną „Bawimy się lalkami”
- Wojewódzki Konkurs Historyczny Zabytki naszego regionu
- Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki
- Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej
- Wojewódzkie Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych
- Konfrontacje Teatrów Dziecięcych Teatr bez granic
- Turniej Słowa
- Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
- Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS
- Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”
Informacje o obiekcie (90 miejsc)
komunikacja
- Dojazd Instytucja znajduje się w ścisłym centrum miasta (4 min. pieszo / 300m) od Starego Rynku. W bezpośrednim sąsiedztwie przystanków autobusowych oraz w bliskiej odległości (2 min. pieszo / 200m) od przystanku tramwajowego. Instytucja posiada własny parking udostępniany w miarę dostępności wolnych miejsc przede wszystkim organizatorom wydarzeń. W pobliżu znajduje się postój płatny (wyznaczone ulice) oraz wielopoziomowy parking (odległość 300m)
organizacja wydarzeń
- Salon Hoffman / 90 miejsc w formie krzeseł (różne możliwości ustawienia)
Wydarzenia w siedzibie instytucji odbywają się w Salonie Hoffman – wielofunkcyjnej, kameralnej sali. Przestrzeń jest klimatyzowana o ruchomym układzie siedzisk (krzesła). Dla organizatorów: możliwość różnych aranżacji funkcjonalnych: np. układ kinowy, układ kawiarniany ze stolikami, itp. Łącznie Salon jest w stanie pomieścić maksymalnie 90 osób. Przestrzeń sceniczną stanowią podesty, które również można ustawiać w różnych konfiguracjach (wyposażenie stanowi 6 podestów 2x1m + 2 podesty 1x1m). Salon posiada wiele punktów świetlnych zarówno stałych jak i sterowanych za pomocą protokołu DMX. Salon wyposażony jest w projektor z elektrycznie zwijanym ekranem lub (opcjonalnie) 70-calowy telewizor. Uzupełnieniem salonu jest antresola skomunikowana schodami i windą. Obiekt przystosowany jest do osób niepełnosprawnych ruchowo. - Antresola / 30 miejsc (standardowo fotele + stoliki, możliwe inne ustawienia w tym stoliki coctailowe i stoły cateringowe)
Antresola stanowi integralną część Salonu Hoffman i jest z nim skomunikowana schodami oraz windą. Podczas wydarzeń otwartych udostępniana jest dla odbiorców opcjonalnie. Antresola funkcjonuje głównie jako przestrzeń uzupełniająca – np. do celów cateringowych, lub jako dodatkowa przestrzeń podczas dzielonych na grupy warsztatów. Na antresoli dostępne są stoliki i obrotowe fotele. Gdy istnieje taka potrzeba meble te wymieniane są na krzesła ustawiane w dowolnym układzie i kierunku lub przestrzeń jest całkowicie opróżniana.
baza gastronomiczna
- Instytucja nie posiada własnego zaplecza gastronomicznego. W przypadku wynajmu możliwy catering zewnętrzny.
dodatkowe wyposażenie
- System wystawienniczy ekspozytory wewnętrzne/zewnętrzne Instytucja posiada system do wystaw planszowych 1x1m lub 1x0,7m z odpowiednimi podstawami zarówno do ekspozycji wewnętrznej jak i zewnętrznej.
Powiązane wydarzenia
dzisiaj
godz. 18:00
⟶ DO 06.12
Rytm wątku – otwarcie wystawy tkanin i malarstwa Beaty Palikot-Borowskiej
dzisiaj
godz. 18:00
LXXX Spotkania z Historią u Hoffmana: Pierwsze lata PCK w Bydgoszczy (1919–1921), Adam Szefer
22
listopada (piątek), godz. 09:00
Turniej Słowa „Dzieci mają głos” – Finał Turnieju Recytatorskiego
23
listopada (sobota), godz. 10:00–13:00
20. Międzywarsztatowy Konkurs Umiejętności Osób Niepełnosprawnych
23
listopada (sobota), godz. 11:00
Turniej Słowa „Dzieci mają głos” – Finał Turnieju Ilustratorskiego
23
listopada (sobota), godz. 18:00