Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4
Dziedzictwo  /  muzeum / galeria

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4

Gmach główny Muzeum Okręgowego zlokalizowany jest przy reprezentacyjnej ulicy Bydgoszczy - Gdańskiej 4. W 2021 roku zakończono odnowę i rozbudowę gmachu, któremu funkcje muzealne nadano po II wojnie światowej. Zbudowany w latach 1615-1618 stanowił siedzibę zgromadzenia Klarysek, kolejno - lecznicę miejską a następnie Wydział Opieki Społecznej. Dziś odrestaurowany gmach poszerzony o nowoczesne przestrzenie prezentuje bogate programy wystawiennicze, kulturowe i edukacyjne. W obiekcie prezentowane są wystawy stałe.
  • OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI – pokaz, będący wyborem dzieł z liczącej kilkanaście tysięcy pozycji kolekcji polskiego malarstwa, grafiki, rzeźby, obiektów, instalacji i fotografii artystycznej XX i XXI wieku ukazuje zarówno stan posiadania, jak i również koncepcję tworzenia bydgoskiej galerii – element globalnej historii Muzeum. Ekspozycja przeznaczona jest dla każdego odbiorcy: dorosłego, młodzieży i dzieci, zarówno dla osób zainteresowanych sztukami plastycznymi i koneserów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają edukację plastyczną. Wystawa jest punktem wyjścia dla programu edukacyjnego, wprowadzającego w świat polskiej sztuki ostatnich stu lat.
  • Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków –  aa wyjątkowa wystawa, będąca prezentacją kolekcji malarstwa młodopolskiego Państwa Wandy i Leonarda Pietraszaków jest szczególna nie tylko za sprawą indywidualnego smaku estetycznego kolekcjonerów, ale również przez fakt, iż stanowi dar dla Bydgoszczy i jej mieszkańców.
W Budynku znajduje się sala multimedialna oraz biblioteka z czytelnią. Z czytelni może skorzystać każdy zainteresowany. Zbiory prezentowane są wyłącznie na miejscu, bez możliwości wypożyczenia. Czytelnia zaprasza również najmłodszych do skorzystania z kącika małego czytelnika. Na starszych użytkowników czeka strefa relaksu, gdzie można odpocząć skorzystać z gier planszowych, puzzli czy wygodnej sofy.   Oddziały Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.: 52 52 53 555