Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Apteka pod Łabędziem
Dziedzictwo  /  muzeum / galeria

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Apteka pod Łabędziem

Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r. W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji. W 2017 r.  zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dawne muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających celem przystosowania pomieszczeń przy Gdańskiej 5 do stworzenia nowej ekspozycji. Zgromadzone eksponaty zostały naukowo opracowywane przez nowopowstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB. Są wśród nich m. in. akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

W pomieszczeniach zachowały się także oryginalne meble, co nada ekspozycji autentyczny charakter. Klienci dawnej apteki z pewnością pamiętają zdobiące wnętrze liczne figurki łabędzi; Muzeum prowadzi starania w kierunku wykupienia również tego, będącego obecnie w depozycie, fragmentu kolekcji.

Apteka pod Łabędziem, podobnie jak dawniej Muzeum Farmacji, jest obiektem Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Bogata historia tego miejsca, interesująca nie tylko ze względu na cenne zbiory, ale także historie osób zaangażowanych w jego powstanie i rozwój, idealnie wpisują się w szlakową ideę: podkreślenie „splecenia ze sobą losów bydgoszczan – rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników – z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła”.

Warto podkreślić, że Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa w syntetyczny sposób odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki w tym miejscu.

Obiekt udostępniony zostanie zwiedzającym od 15 grudnia 2022. 

Oddziały Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy: