Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej

Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej

08.09.2022

Od 14 września 2022 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie prezentowana wystawa plenerowa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach
w przestrzeni miejskiej”. Na ekspozycję, ukazującą wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną żydowską społeczność, zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnieniem o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię oraz sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, stając się atrakcyjnym wizualnie narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów. „Pełno ich nigdzie…” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień historii w przestrzeni miejskiej. Ma również zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnianiu historii Żydów.

Wśród zaprezentowanych murali jest wizerunek Marka Edelmana, upamiętniający  przywódcę powstania w getcie warszawskim. Powstał on z inicjatywy grupy aktywistów, którzy chcieli przypomnieć mieszkańcom warszawskiego Muranowa historię ich dzielnicy, zbudowanej na gruzach dawnego getta. Kolejny to mural na jednej z kamienic krakowskiego Kazimierza przedstawiający rodzinę Bosaków – Żydów, którzy mieszkali w niej przez ponad 400 lat. Inicjatorami jego powstania byli aktywiści związani z Festiwalem Kultury Żydowskiej.

14 września 2022 r godz. 17:00 – wernisaż wystawy (wystawa potrwa do 9 października 2022)

____________________

Ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program działań edukacyjnych i kulturalnych:

W każdej chwili, bez wychodzenia z domu, można także wziąć udział w wirtualnym spacerze, prezentującym wybrane elementy z wystawy. Wideooprowadzanie jest dostępne do obejrzenia w mediach Muzeum POLIN – na profilu Facebook i kanale YouTube – https://www.youtube.com/watch?v=nZ3u_e2UccYŹródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.:56 660 56 12