„Pełno ich nigdzie…” – wystawa Muzeum POLIN  na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego (wernisaż)
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

„Pełno ich nigdzie…” – wystawa Muzeum POLIN na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego (wernisaż)

  • Wydarzenie archiwalne: 14.09.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Od 14 września 2022 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie prezentowana wystawa plenerowa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach
w przestrzeni miejskiej”. Na ekspozycję, ukazującą wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną żydowską społeczność, zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.


Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnieniem o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię oraz sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, stając się atrakcyjnym wizualnie narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów. „Pełno ich nigdzie…” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień historii w przestrzeni miejskiej. Ma również zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnianiu historii Żydów. Wśród zaprezentowanych murali jest wizerunek Marka Edelmana, upamiętniający  przywódcę powstania w getcie warszawskim. Powstał on z inicjatywy grupy aktywistów, którzy chcieli przypomnieć mieszkańcom warszawskiego Muranowa historię ich dzielnicy, zbudowanej na gruzach dawnego getta. Kolejny to mural na jednej z kamienic krakowskiego Kazimierza przedstawiający rodzinę Bosaków – Żydów, którzy mieszkali w niej przez ponad 400 lat. Inicjatorami jego powstania byli aktywiści związani z Festiwalem Kultury Żydowskiej.

Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Wystawa czynna: 14 września – 9 października
Kuratorki wystawy: Zofia Bojańczyk, Kinga Lewandowska-Doleszczak
Projekt wystawy: Magdalena Burdzyńska / Podpunkt

Wystawie towarzyszyć będą wykłady, warsztaty i spotkania - kliknij aby je wyświetlić

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu