Dla dzieci  /  Dziedzictwo

"Spacerem w przeszłość", czyli długi czerwcowy weekend

  • Wydarzenie archiwalne: 19.06.2022
Miejsce:
Muzeum w BiskupinieBiskupin
 

W trakcie weekendu będziemy świętować Europejskie Dni Archeologii (17-19 czerwca), a wydarzeniem “Kim była Świtezianka?” rozpoczniemy Noc Kupały* (18 czerwca).

W dni długiego weekendu w godzinach 10:00-18:00 zapraszamy na “Spacerem w przeszłość”.

Pobyt w naszym muzeum to nie tylko miło spędzony czas w trakcie spaceru, ale także spora dawka wiedzy. Stroje, pożywienie, przedmioty codziennego użytku, budynki mieszkalne. Sami zobaczcie, w jaki sposób człowiek rozwijał się na przestrzeni tysiącleci.

Oprowadzanie po wystawach z kuratorem z ramienia MAB

To specjalna propozycja dla osób chcących bardziej szczegółowo zwiedzić nasze wystawy w Pawilonie Muzealnym.

Zbiórka uczestników o godzinie 16:00 w holu Pawilonu Muzealnego. Nie obowiązują zapisy.

Oprowadzać będziemy po dwóch wystawach:

  • „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” – Pawilon Muzealny (wystawa czasowa),

  • „Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa” – Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).


Zwiedzanie wystaw bez oprowadzania

Jeśli nie chcecie skorzystać z oprowadzania specjalnego możecie sami odwiedzić nasze wystawy. Czynne są aż cztery:

  • „Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice – pawilon wystawienniczy w Osadzie pierwszych rolników” (wystawa czasowa),

  • „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” – Pawilon Muzealny (wystawa czasowa),

  • „Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa” – Pawilon Muzealny (wystawa czasowa),

  • „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” – Pawilon Muzealny (wystawa stała).


Gra terenowa oraz warsztaty - warto skorzystać jeżeli zwiedzasz z dziećmi! 

Przygotowaliśmy także nie lada gratkę dla rodzin! Na miejscu dostępna będzie gra terenowa – „Poszukiwacze skradzionych skarbów”, która związana jest nierozłącznie z naszą najnowszą wystawą czasową pt. „Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa”.

W Zagrodzie Wisza odbywać się będą warsztaty plastyczne oraz ulubione przez wszystkich zajęcia lepienia z gliny (uwaga! W niedzielę 19 czerwca warsztaty będą odbywać się do godziny 15:00).

Strefa piknikowa oraz rejsy statkiem

Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem. Na tych, którzy lubią piknikować czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem! Strefa znajduje się przy przystani statku Diabeł Wenecki. Statek kursować będzie codziennie, a bilety na rejs kupujemy u Kapitana.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W czasie majówki możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej do nas zadzwonić i dokonać rezerwacji.

Zwiedzanie ze zwierzętami

Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.

Bilety

Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do Muzeum. Warto jednak oszczędzić czasu, kupując je wcześniej na stronie https://www.biskupin.pl/bilety/

 

18 czerwca warto zaplanować sobie dłuższy pobyt w naszym Muzeum! zapraszamy na wydarzenie “Kim była Świtezianka?”

 

Noc Kupały…

Ognisko, tańce, tradycyjne pieśni,

a na koniec puszczanie wianków!

Tak, ale to nie wszystko!

Na pewno znacie tę postać z twórczości Adama Mickiewicza – Świtezianka to bohaterka jednej z najbardziej znanych jego ballad. Wydarzenie “Kim była Świtezianka?” celebrować będzie obchody dwusetnej rocznicy wydania I tomu „Poezyj” jego autorstwa.

Od godziny 18:00 odbywać się będą inscenizacje w wykonaniu Zespołu Teatralnego BAJzel z Mroczy, który w towarzystwie Zespół Muzyki Dawnej Huskarl oraz Piekielnica – zespół śpiewu tradycyjnego, wprowadzi Was w świat wierzeń i obrzędowości ludowej dawnych Słowian.

Nie zabraknie tradycyjnego ogniska, wicia wianków i puszczania ich na wodzie. Odbędą się również warsztaty tańca tradycyjnego oraz zajęcia plastyczne dla najmłodszych uczestników.

Szczegóły znajdziecie w tym miejscu: https://www.biskupin.pl/kim-byla-switezianka-i-noc-kupaly-w-muzeum-2/

Wydarzenie “Kim była Świtezianka?” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Powiązane wydarzenia