Archeologiczna Wiosna – majówka w Biskupinie!
Dziedzictwo

Archeologiczna Wiosna – majówka w Biskupinie!

  • Wydarzenie archiwalne: 29.04.2023
Miejsce:
Muzeum w BiskupinieBiskupin
Archeologiczna Wiosna – to wydarzenie, które tradycyjnie w Muzeum w Biskupinie otwiera sezon turystyczny.

Biskupińska majówka rozpocznie się 29 kwietnia (sobota) i potrwa do 3 maja (środa). W dniach 29 kwietnia - 2 maja zapraszamy na pokazy w godzinach 10:00-18:00, natomiast 3 maja pokazy odbędą się w godzinach 10:00-17:00.

Przed nami pięć dni zabawy, w trakcie których będzie można m.in. przepłynąć się “Freyą” -  repliką wikińskiej łodzi, spróbować pradziejowej kuchni i zrelaksować się w strefie piknikowej.



Co można zobaczyć w poszczególnych rekonstrukcjach?

Obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 8000 lat to miejsce, w którym zobaczycie, w jaki sposób obrabiano kość i poroże oraz krzemienie. Dowiecie się czego używano do szycia i z jakich surowców budowano schronienia. Nasi rekonstruktorzy opowiedzą również o wierzeniach łowców i zbieraczy z okresu mezolitu.

W Osadzie pierwszych rolników sprzed 6000 lat zapoznacie się z kuchnią neolityczną, a także ceramiką, która w tamtym czasie uzyskiwała bardzo ciekawe kształty. Będzie to także okazja by zobaczyć, jak przebiegał proces obróbki kamienia oraz początki tkactwa. Natomiast w kąciku naukowca będzie można dowiedzieć się na czym polega praca współczesnego archeologa oraz poznać najnowsze metody badań - m.in. o tym opowiedzą studenci Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Osada obronna na półwyspie sprzed 2700 lat to najbardziej znane miejsce w Muzeum. To tutaj dowiecie się jak wyglądało życie codzienne mieszkańców osady w epoce brązu, czym zajmowały się tkaczki oraz co kryje się pod nazwą podpłomyk. Zobaczycie, że brąz to nie tylko kolor, ale także stop metali, niezwykle cenny w czasie istnienia osady. Na pewno zaciekawi Was stos pogrzebowy i spojrzenie w obrzędowość kultury łużyckich pól popielnicowych. I koniecznie zajrzyjcie do rogownika by na własne oczy przekonać się, że z kości i poroża można wykonać cudowne przedmioty!

Chaty w Wiosce piastowskiej zapełnią się rzemieślnikami. Usłyszycie pracę kowalskiego młota, zobaczycie, w jaki sposób pracuje skórnik, snycerz i rogownik, będziecie mogli wybić własną monetę czy podziwiać (a nawet zakupić!) naszyjniki ze szklanych paciorków i biżuterię zrobioną na wzór znalezisk archeologicznych. Tkaczka pokaże jak powstaje krajka, a garncarka - naczynia z gliny. Polecamy również zajrzeć do dziegciarza by przekonaćsię do czego służył i jak powstawał dziegieć. Natomiast 29 kwietnia i 1 maja zapraszamy także na pokazy plecenia ze słomy.

Pod Wioską będzie rozlegał się szczęk oręża, bo to właśnie tam swój obóz rozbiją wojownicy!

Chata pałucka to miejsce, przy którym można poznać specyfikę regionu, jakim są Pałuki. To tutaj można zobaczyć wyroby twórców ludowych, a także dowiedzieć się czym charakteryzuje się haft pałucki, który prezentować będzie Koło Hafciarek działające przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. W tym miejscu zaopatrzycie się w wyroby od producentów żywności związanych z regionem.

Wystawy muzealne
Majówka to także czas nowych wystaw, które będą dostępne w Pawilonie muzealnym.

Od 29 kwietnia zapraszamy na dwie nowe wystawy czasowe: Archeologię wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej (z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zabytki z Instytutu Archeologii UMK) oraz Fortece na bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia (z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku).

Tradycyjnie również zachęcamy do odwiedzenia wystawy stałej Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim, opowiadająca o dziejach osadnictwa nad brzegiem Jeziora Biskupińskiego.

Zwiedzanie poszczególnych rekonstrukcji z przewodnikiem

Osobom, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat każdej z rekonstrukcji proponujemy zwiedzanie każdej z nich z przewodnikiem.

  • epoka kamienia - 11:00, 13:00 i 15:00 (miejsce zbiórki przy mezolitycznych szałasach),

  • Osada obronna na półwyspie - 11:00, 13:00 i 15:00 (miejsce zbiórki przy tablicy przed bramą prowadzącą do osady),

  • Wioska piastowska - 11:00, 13:00 i 15:00 (miejsce zbiórki przy ognisku naprzeciwko chaty mincerza).


Warsztaty

W czasie majówki możliwe jest wzięcie udziału w bezpłatnych warsztatach: garncarskich oraz lepienia paciorków z modeliny. Oba warsztaty będą odbywać się w Osadzie obronnej na półwyspie.

Nie tylko zwiedzanie, czyli piknik, rejsy statkiem, strzelanie z łuku
Oprócz sporej dawki wiedzy, jaką oferujemy w rekonstrukcjach, zachęcamy do odpoczynku na terenie Rezerwatu! W strefie piknikowej będzie dostępny ruszt wiszący nad ogniskiem, warto więc zabrać ze sobą kosze piknikowe i koce.

Aby obejrzeć Osadę obronną na półwyspie z nieco innej perspektywy warto wybrać się w rejs po jeziorze. Dostępne będą dwa statki: wycieczkowy Diabeł wenecki oraz rekonstrukcja wikińskiej łodzi, Freya.

Szukającym większych wrażeń polecamy obóz wojowników, w którym będzie można spróbować swych sił w strzelaniu z łuku.

Rodzinna gra terenowa
Podróżowaliście kiedyś wehikułem czasu? Nie? To teraz macie do tego okazję biorąc rodzinnie udział w naszej grze terenowej! Więcej szczegółów już wkrótce na stronie internetowej oraz Facebooku.

Zwiedzanie z przewodnikiem
W czasie majówki możliwe jest zwiedzanie całego Rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej do nas zadzwonić i dokonać rezerwacji. Przypominamy również o możliwości zwiedzania poszczególnych rekonstrukcji o wyznaczonych godzinach (szczegóły znajdują się wyżej).

Zwiedzanie ze zwierzętami
Swojego pupila można wprowadzić na teren Rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz Pawilonu muzealnego.

Bilety
Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do Muzeum. Warto jednak oszczędzić czasu, kupując je wcześniej na stronie https://www.biskupin.pl/bilety/

Majówka zorganizowana jest przy współpracy z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.



Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Powiązane wydarzenia