Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy
Literatura  /  biblioteka  /   instytucje UMWKP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy działa od  1903 r., co czyni z niej książnicę o historii najdłuższej i najbogatszej spośród istniejących obecnie placówek w Bydgoszczy.  Biblioteka prowadzi szeroką działalność edukacyjną, wydawniczą, naukową i wystawienniczą. Jest również organizatorem szeregu wydarzeń – spotkań literackich, warsztatów, projekcji filmowych jak również koncertów. Książnica posiada kilkadziesiąt filii osiedlowych.

WiMBP w Bydgoszczy w swoich zasobach posiada blisko 540 tysięcy woluminów, w tym Bibliotekę Bernardynów Bydgoskich. Zabytkowy księgozbiór składa się z 1374 woluminów, które zawierają 1555 dzieł. To m.in. 97 inkunabułów, tj. druków wydanych do końca 1500 roku. W strukturze Biblioteki jest także Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego znajdująca się w mieszkaniu pisarza. Została otwarta w pierwszą rocznicę śmierci artysty, tj. 29 stycznia 1968 r. Znajdują się w niej meble i pamiątki należące niegdyś do Adama Grzymały-Siedleckiego, Pracownia Teatrologiczna, w której zgromadzono książki i czasopisma dotyczące teatru polskiego i powszechnego, a także materiały na temat historii teatru w Bydgoszczy. Wśród dokumentów znajdują się programy teatralne, fotografie z przedstawień oraz kolekcja afiszy Teatru Miejskiego z lat 1835-1950.

Dyrektorem jest Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy jest Dagmara Reszkowska-Gierden

Najważniejsze cykliczne wydarzenia