Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów archeologicznych w Europie. Na jego terenie znajdują się bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze, w tym pozostałości osady obronnej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, które z racji wyjątkowo dobrego stanu zachowania drewnianych konstrukcji jeszcze w latach 30. XX wieku zostały nazwane „Polskimi Pompejami”.
Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza – niezwykle istotne dla tzw. „archeologii mokrej” zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje:
- obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja),
- osady pierwszych rolników,
- osady obronnej na półwyspie,
- grobów skrzynkowych,
- wioski piastowskiej,
oraz Chata Pałucka – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków.
Około 250 tysięcy odwiedzających rocznie potwierdza niegasnące od dziesiątek lat zainteresowanie tak zrekonstruowanym częściowo grodziskiem kultury łużyckiej, bogatymi, atrakcyjnie pokazywanymi zbiorami muzealnymi, jak i prowadzonymi licznymi działaniami edukacyjno-dydaktycznymi w tym, od 1995 roku – Festynami Archeologicznymi. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z rezerwatem archeologicznym można zwiedzać przez cały rok. Czas zwiedzania terenu rezerwatu wraz z ekspozycjami trwa około 2 godziny.
Dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie jest dr Henryk P. Dąbrowski