Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
Muzyka i taniec

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy jest instytucją kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego, współprowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zaliczana jest do czołowych instytucji muzycznych kraju. Filharmonia Pomorska słynie z bardzo dobrej akustyki. Jednym z pierwszych, którzy tu występowali był Artur Rubinstein, który – od czasu jego wizyty w Bydgoszczy w 1960 r. – jest patronem sali koncertowej.

Działalność artystyczna to koncerty symfoniczne, kameralne oraz recitale najwybitniejszych wirtuozów z całego świata, a także liczne wydarzenia edukacyjne. W Filharmonii działają dwa etatowe zespoły artystyczne: Orkiestra Symfoniczna oraz Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. Oba zespoły są uznane na świecie i regularnie koncertują w kraju i zagranicą. Udziałem obu są również światowe prawykonania dzieł, w tym specjalnie dla nich napisanych przez takich kompozytorów, jak: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Bogusław Schaeffer, Romuald Twardowski czy Krzysztof Herdzin. Niezwykle ważną rolę w działalności artystycznej Filharmonii Pomorskiej zajmuje organizowany od 1963 r. Bydgoski Festiwal Muzyczny (od 2016 r. przebiegający pod hasłem „Kontrasty”).

Widownia sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej liczy 850 miejsc. Na estradzie mieszczącej orkiestrę i chór, znajdują się 47-głosowe mechaniczne organy wybudowane przez firmę Rieger-Kloss z Krnova (Czechy). W budynku znajduje się także sala kameralna i foyer główne na 170 miejsc. Doskonałe warunki akustyczne sali koncertowej wykorzystywane są do nagrań. Gmach Filharmonii Pomorskiej jest miejscem licznych kongresów i sympozjów.

Dyrektorem Filharmonii Pomorskiej jest Maciej Puto.

 


ul. Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz, Polska
tel. 52 321 04 67, 52 321 07 52
sekretariat@filharmonia.bydgoszcz.pl
kasa biletowa: 52 321 02 34, 52 321 04 67 w. 21
kasa.biletowa@filharmonia.bydgoszcz.pl
http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/
https://www.facebook.com/filharmoniapomorska
https://twitter.com/FilharmoniaPom
https://www.youtube.com/user/filharmoniapomorska
https://www.instagram.com/filharmoniabydgoszcz/

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

ul. Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz
tel.:52 321 04 67