Życie z rzeką. Wodniacy znad Wisły i Drwęcy
Dziedzictwo

Życie z rzeką. Wodniacy znad Wisły i Drwęcy

  • Wydarzenie archiwalne: 01.07.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Park Etnograficzny w KaszczorkuToruń
Miejsce: Park Etnograficzny w Kaszczorku, Oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Celem ekspozycji jest ukazanie znaczenia rzek dla mieszkańców terenów nadbrzeżnych. Uwagę koncentrujemy na Wiśle i Drwęcy, której ujście znajduje się w Kaszczorku i Złotorii. Wystawa prezentuje fragment bogatego współistnienia człowieka z rzeką, niektóre tzw. wodne zawody oraz sceny z życia codziennego mieszkańców Złotorii.
Jeszcze do połowy XX wieku rzeki w Polsce stanowiły niezwykle ważną przestrzeń natury i kultury. Były szlakiem komunikacyjnym, magazynem wody i żywności, miejscem zabawy i wypoczynku. Rzeki dawały pracę rybakom, flisakom, piaskarzom, przewoźnikom i szyprom. Nad ich brzegami toczyło się życie wielu pokoleń naszych rodziców, dziadków i pradziadków.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych mieszkańców Złotorii, Archiwum Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Archiwum Państwowego w Toruniu.
Autorzy wystawy: Dorota Kunicka, Artur Trapszyc
Ekspozycja dostępna dla grup wcześniej zgłoszonych (min. 10 osób)
wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 16.00
Zapisy pod nr tel.: 56 622 80 91 w. 27


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu