
Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych
(Noc Muzeów Bydgoszcz 2025)
Wystawa stała „Obrazy nie-/rzeczywistości. Inspiracje i aspiracje”:
Ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji. Zaprezentowany zestaw prac wskazuje założenia formalne, treściowe i stylistyczne poszczególnych kierunków, tendencji i nurtów plastyki polskiej ostatnich stu lat. Na walory poznawcze wpływa dobór realizacji dokonany pod kątem przedstawienia twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki. Równocześnie ekspozycja zapoznaje odbiorców z wybranymi, najbardziej reprezentatywnymi dla założeń wystawy oraz najbardziej reprezentacyjnymi pracami z kolekcji bydgoskiej placówki. Pokaz, będący wyborem dzieł z liczącej kilkanaście tysięcy pozycji kolekcji polskiego malarstwa, grafiki, rzeźby, obiektów, instalacji i fotografii artystycznej XX i XXI wieku ukazuje zarówno stan posiadania, jak i również koncepcję tworzenia bydgoskiej galerii – element globalnej historii Muzeum.
Wystawa stała „Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków”:
Ta wyjątkowa wystawa, będąca prezentacją kolekcji malarstwa młodopolskiego Państwa Wandy i Leonarda Pietraszaków jest szczególna nie tylko za sprawą indywidulanego smaku estetycznego kolekcjonerów, ale również przez fakt, iż stanowi dar dla Bydgoszczy i jego mieszkańców. Pan Leonard Pietraszak, Honorowy Obywatel Miasta Bydgoszczy i Jego Małżonka przekazali do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję, którą budowali przez kilkadziesiąt lat i z którą są bardzo emocjonalnie związani, mimo to postanowili oddać ją społeczeństwu.
Wystawa czasowa: „Dźwięki spod igły”:
Na ekspozycji zobaczymy najciekawsze eksponaty ze światowej kolekcji fonograficznej Ewy i Adama Mańczaków, którą na co dzień opiekuje się Pracowania Muzyczna działająca w ramach Działu Sztuki MOB. W rozbudowywanym od 2005 r. muzealnym zbiorze zabytków fonograficznych znajduje się ponad 100 urządzeń do odtwarzania i nagrywania dźwięku. Najcenniejszymi z nich są fonografy – pierwsze urządzenia, które pozwalały zarówno na zapis, jak i na odtwarzanie dźwięku. Ponadto Pracownia Muzyczna posiada w swoich zasobach gramofony, patefony oraz fragmenty mechanizmów napędowych i innych elementów związanych głównie z gramofonami.
Wstęp na wszystkie powyższe wystawy w ramach 1 biletu: 3 zł/os.
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy