Zrozumieć tatuaż – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”
Edukacja  /  Sztuki wizualne

Zrozumieć tatuaż – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”

  • Wydarzenie archiwalne: 16.07.2022
Miejsce:
Muzem EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Kolejne spotkanie z kuratorami na wystawie „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”. Tym razem Aleksandra Jarysz i Piotr Dąbrowski, wędrując z gośćmi po ekspozycji, przedstawią symboliczne aspekty zdobienia ciała pigmentem. Opowiedzą o związkach tatuaży z tożsamością różnych grup etnicznych oraz społecznych, a także o tym, jaką rolę wzory na skórze pełnią w międzyludzkiej komunikacji. Arsenał. Bilety: normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł. Liczba miejsc ograniczona.

 

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” prezentuje zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Kuratorzy z antropologiczną wrażliwością badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała.

Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego zjawiska oraz z uznanych kolekcji muzealnych. Jej uzupełnieniem są unikatowe obiekty: preparaty, czyli ponad 100-letnie skóry z tatuażami, a także, obrazy, japońskie drzeworyty, filmy oraz artefakty związane z techniką tatuowania, np. narzędzia do wykonywania tatuaży etnicznych, wzorniki i więzienne „dziergałki”. Kuratorzy: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, oprawa graficzna: Matylda Sutuła Yoyo Design, patronat medialny: Tatoofest. Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel.: 56 622 80 91