<i>Zmierzch świata rycerzy</i>, spotkanie z Anną Brzezińską
Wstęp wolny  /  Literatura

Zmierzch świata rycerzy, spotkanie z Anną Brzezińską

  • Wydarzenie archiwalne: 10.05.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8

Anna Brzezińska, ceniona pisarka i historyczka, trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, najbardziej prestiżowego polskiego wyróżnienia w dziedzinie fantastyki, autorka powieści i opowiadań. Monumentalne, bestsellerowe Córki Wawelu, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego, były pierwszą w jej literackim dorobku książką historyczną. Gdy nie pisze, pielęgnuje ogród, w którym hoduje dawne odmiany róż i jabłoni.

Podczas spotkania w Książnicy Kopernikańskiej zaprezentuje Zmierzch świata rycerzy. O kobietach, którym zawdzięczamy Nowożytność. To jej najnowsza książka, w której opowiada o wpływowych kobietach renesansu, które przetrwały „zmierzch świata rycerzy” i uporządkowały po nich rzeczywistość na nowo. Anna Brzezińska roztacza w niej fascynującą panoramę ostatnich dekad średniowiecza i początków ery nowożytnej, niespodziewanie aktualną, stanowiącą zaskakujący komentarz do dzisiejszych czasów. Pokazuje transformację ustalonego, niezachwianego dotychczas męskiego porządku oczami wpływowych kobiet epoki – z Małgorzatą Andegaweńską, Małgorzatą York, Izabelą Portugalską, Marią Burgundzką i Lukrecją Borgią na czele.

Tło dla splatających się losów żeńskich bohaterek stanowią: wielość wątków obyczajowych i kulturowych, ówczesne praktyki wojenne, seksualne, polityczne, religijne i artystyczne, tradycje i życie codzienne poszczególnych warstw społecznych, zaczynając od teatru władzy i związanych z nim knowań, poprzez opisy uczt i życia w miastach, na przesyconych symboliką mitów arturiańskich burgundzkich turniejach rycerskich kończąc.


Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego Dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

12
czerwca (poniedziałek)
⟶ DO 17.06

Kiermasz książek w Mediatece

13
czerwca (wtorek), godz. 16:30

Malujemy przyrodę... palcami