„Żłóbek żywą ewangelią. Gawęda o szopkach toruńskich.”
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

„Żłóbek żywą ewangelią. Gawęda o szopkach toruńskich.”

  • Wydarzenie archiwalne: 09.01.2023
Miejsce:
Ośrodek Czytelnictwa Chorych i NiepełnosprawnychToruń, Szczytna 13
W poniedziałek 9 stycznia o godz.10:00 zapraszamy do Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych na prelekcję Ewy Derkowskiej-Rybickiej pt. „Żłóbek żywą ewangelią. Gawęda o szopkach toruńskich.” Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji: tel. 56 622 87 14.
„Szopki Bożonarodzeniowe są wyrazem radości z Bożego Narodzenia. Przypominają o istocie tych świąt, zwłaszcza w dobie komercjalizacji, i uwspółcześniają Tajemnicę Wcielenia.
W trakcie spotkania zostanie przybliżona historia szopek bożonarodzeniowych. Omówimy różne ich rodzaje i przedstawimy tradycje kulturowe, zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich. Nie zabraknie odniesień do słynnych Szopek Krakowskich.
Przedstawimy też działalność Bractwa Toruńskich Belenistów, które od 5 lat działa w naszym mieście. Członkowie BTB nie tylko wykonują szopki, ale również organizują wystawy oraz prowadzą kursy i warsztaty budowy szopek, a także kolędują z szopką, nawiązując do dawnej tradycji. W swej działalności kierują się wartościami chrześcijańskimi i miłością do naszego pięknego miasta.
Podczas spotkania będzie możliwość zapoznania się z kilkoma szopkami z bliska.”
Ewa Derkowska-Rybicka
Koordynator Pracowni BTB

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.:56 622 66 42