Ziemia widziana z kosmosu - wykład Jolanty Olejniczak
Edukacja

Ziemia widziana z kosmosu - wykład Jolanty Olejniczak

  • Wydarzenie archiwalne: 24.11.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
24 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie przygotowane przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu. O badaniu Ziemi i kosmosu z... kosmosu opowie Jolanta Olejniczak.
Wykład odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Jolanta Olejniczak: W tym roku mija 65. rocznica wprowadzenia na orbitę pierwszego sztucznego satelity Ziemi. 4 października 1957 r. jest niewątpliwie ważną dla współczesnej nauki datą - tego dnia o godzinie 19.28 wystartował Sputnik 1, który osiągnął orbitę okołoziemską i w czasie swojej misji okrążył Ziemię 1400 razy. Miał średnicę 58 cm, ważył 83,5 kg. Posiadał dwa nadajniki radiowe, co pozwalało na odbieranie sygnałów wysyłanych z przestrzeni kosmicznej. Przelot Sputnika można było dostrzec z Ziemi. Obserwacje wizualne i radiowe Sputnika były więc prowadzone na całym świecie.
Wystrzelenie pierwszych sztucznych satelitów otworzyło trudne w tamtych czasach do ocenienia perspektywy rozwoju astronomii i nauk o Ziemi. Po uzyskaniu pierwszych zdjęć powierzchni naszej planety, zrobionych z pokładu sztucznego satelity Explorer 6, wystrzelonego 7 sierpnia 1959 r., stało się oczywiste, że obiekty te mogą być wykorzystane również do zdalnego śledzenia i monitorowania różnych zjawisk na Ziemi. Od tego czasu na orbitach ziemskich umieszczono wiele tysięcy różnych satelitów. Informacje pozyskane za ich pomocą okazały się przydatne dla nauki, znalazły także praktyczne zastosowania.
Wykonywanie zdjęć Ziemi z bardziej odległych miejsc przestrzeni kosmicznej ma również długą historię. Prawdopodobnie najbardziej znanymi fotografiami o takiej tematyce są obrazy typu "Earthrise" i "Blue Marble". Do astronomicznych annałów zapewne trafią zdjęcia ukazujące Ziemię z unikalnej perspektywy wykonane przez sondy kosmiczne, jak np. Voyager 1 czy Cassini.
---
Jolanta Olejniczak ukończyła studia na wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując dyplom magistra astronomii. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel fizyki i informatyki, uzupełniając wiedzę na podyplomowych studiach informatycznych na Politechnice Szczecińskiej (obecnie Uniwersytet Szczeciński). Podczas pracy z młodzieżą zajmowała się czynnie edukacją astronomiczną a jej uczniowie zajmowali czołowe miejsca w Wojewódzkim Konkursie na Referat z Astronomii i Astrofizyki. Byli także nagradzani i wyróżniani podczas Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego, które odbywa się w Grudziądzu. Jest aktywnym członkiem Polskiego Oddziału EuropeanAssociation for AstronomyEducation (EAAE) oraz szczecińskiego oddziału PTMA.


Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu