„Zbuntowane malarstwo. Obrazy Zbigniewa Wypijewskiego”
Sztuki wizualne

„Zbuntowane malarstwo. Obrazy Zbigniewa Wypijewskiego”

  • Wydarzenie archiwalne: 30.06.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzem EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza 30 czerwca o 18.00 na wernisaż wystawy „Zbuntowane malarstwo. Obrazy Zbigniewa Wypijewskiego”. Ekspozycja oraz towarzyszący jej katalog prezentują po raz pierwszy tak wszechstronnie sylwetkę bydgoskiego artysty i jego bardzo ekspresyjne, niekonwencjonalne pod względem formy i treści obrazy.

Ta niecodzienna wystawa, na której zaprezentowanych zostało ponad 200 prac ze wszystkich okresów jego twórczości, zabiera w niezwykłą podróż po bezkresach i meandrach ludzkiej wyobraźni, po bardzo intymnym świecie malarza, po świecie nielukrowanym, czasami strasznym i brzydkim, ale zaskakującym szaleństwem form, kolorów, pełnym emocji, metafor i tajemniczości.
Zbigniew Wypijewski (ur. 1951) – malarski outsider, bydgoszczanin, stał się odkryciem artystycznym za sprawą najbardziej prestiżowego dla artystów nieprofesjonalnych Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy, na którym trzykrotnie, w latach 2015-2019, zdobył główne nagrody.

Autorka scenariusza i kuratorka wystawy: Bożena Olszewska
Koncepcja graficzna wystawy, projekt graficzny katalogu i okładki: Iwona Liegmann
Wystawa ze zbiorów prywatnych Zbigniewa Wypijewskiego i Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

 

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel. 56 622 80 91

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Park Etnograficzny

dzisiaj
⟶ DO 12.02

Szopki krakowskie – wystawa

31
stycznia (wtorek), godz. 12:00

Ferie w MET