Zbawienie przez łaskę czy technologię? – Rekolekcje filozoficzne vol. 1
Wstęp wolny  /  Inne

Zbawienie przez łaskę czy technologię? – Rekolekcje filozoficzne vol. 1

  • Wydarzenie archiwalne: 18.03.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Wzorem ubiegłego roku, w nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych zapraszamy na specjalną edycję Myślowiska miejskiego. Przed nami trzy dni spotkań pod wspólną nazwą Rekolekcje filozoficzne. W towarzystwie filozoficznych przewodników będziemy dyskutować nad kwestiami zbawienia, ciała, erosa oraz przyszłości chrześcijaństwa. Nasze rozmowy mają charakter czysto filozoficzny, nie zakładają konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy teologicznej, są drogą do poznania.

Tłumacząc słowo „rekolekcje” z języka łacińskiego oznacza ono „ponowne zebranie” tego, co uległo rozproszeniu czy rozkładowi. W tradycji chrześcijańskiej czas rekolekcji wiąże się z przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy. Jest to moment wyciszenia, refleksji, skupienia się na tym, co jest najważniejsze w życiu człowieka, w jego relacji z Bogiem. Czas rekolekcji nie musi być jednak praktykowany w sposób czysto religijny. Może być przeżywany również jako doświadczenie estetyczne, naukowe czy filozoficzne.

Gościem Daniela Soboty podczas pierwszego spotkania rekolekcyjnego będzie ks. dr hab. Piotr Roszak, a punktem wyjścia do rozważań pytanie: Zbawienie przez łaskę czy technologię?  Będziemy rozmawiać o sporze między transhumanizmem, czyli możliwościach i potrzebach wykorzystania nauki i techniki do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej, a teologiczną wizją zbawienia.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 18.03.2024 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro, wejście od strony tarasu przez kawiarnię Nowe Miejsce
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: kliknij TUTAJ!

ks. prof. dr hab. Piotr Roszak – po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu (2003), rozpoczął studia doktoranckie w Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie, zakończone doktoratem nt. teologii Akwinaty (2009). W latach 2008-2010 pracował jako asystent na Uniwersytecie Nawarry. Od 2010 roku zatrudniony na Wydziale Teologicznym UMK. Od 2022 roku członek Rady Narodowego Centrum Nauki, członek komitetu nauk teologicznych PAN.  Założyciel i redaktor naczelny interdyscyplinarnego czasopisma „Scientia et fides”. Od 2016 członek zwyczajny Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu oraz od 2022 Papieskie Akademii Mariologicznej. Realizował granty badawcze NCN (Sonata, Opus, Harmonia), MNiSW (NPRH, Dialog) czy Fundacji Templetona dotyczące egzegezy biblijnej św. Tomasza z Akwinu, zwłaszcza komentarzy do Corpus Paulinum. W 2021 roku otrzymał Medal for Excellence in Christian Philosophy przyznawany przez International Étienne Gilson Society. Ekspert Laboratorium Wolności Religijnej i innych europejskich organizacji monitorujących wolność wyznania i religii. Zajmuje się relacjami nauka-religia, myślą sw. Tomasza z Akwinu, fenomenem pielgrzymek Camino de Santiago. Tłumacz z jęz. łacińskiego i hiszpańskiego, członek wielu międzynarodowych stowarzyszeń naukowych (m.in. IGTM, FIDEM, ESCT).



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 12:30–19:00

Bydgoska Strefa Gier bez Prądu vol. 37

25
listopada (poniedziałek), godz. 16:30–18:30

Odkryj Młyny Rothera: #1 Wystawa SOWA

26
listopada (wtorek), godz. 10:00

Przestrzeń wspólnej zabawy + zajęcia sensoryczne

26
listopada (wtorek), godz. 17:00–21:00

Biznes Randki #5 z gościem specjalnym – Jarosławem Brzeskim!