Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)
Sztuki wizualne

Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)

  • dzisiaj
    ⟶ stała
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego - Dom Leona WyczółkowskiegoBydgoszcz, ul. Mennica 7

Wystawa zorganizowana w oparciu o zbiory własne, artystyczne i biograficzne, pochodzące z Działu Leona Wyczółkowskiego oraz ze zbiorów Działu Historii i Działu Numizmatyki, ma na celu prezentację twórczości Leona Wyczółkowskiego, kierunków w malarstwie polskim oraz zapoznanie ze środowiskiem artystycznym przełomu XIX i XX wieku. Pokazane prace w układzie chronologicznym i tematycznym w powiązaniu z epoką, po pierwsze pokazują dzieła wybitnego artysty, a po wtóre wszystkie towarzyszące wystawie przedmioty z Działu Historii i Rzemiosła Artystycznego przybliżają klimat tamtych czasów. Ekspozycję kierujemy do różnych odbiorców; znających twórczość Wyczółkowskiego i tych dla których jest ona nowością. Dzieci i młodzież szkolna odwiedzająca Muzeum znajdzie możliwość zapoznania się z wybitnym malarzem i grafikiem tworzącym na przełomie wieków, jak również z jego oryginalnym warsztatem pracy. Wpisanie kolekcji Wyczółkowskiego w określoną przestrzeń o charakterze historycznym podkreślą przedmioty używane przez artystę w życiu codziennym, pochodzące częściowo z Działu  Leona Wyczółkowskiego, uzupełnione zbiorami z Działu Historii i Rzemiosła Artystycznego. Prezentowane dzieła pokazane zostały od najwcześniejszych prac po najpóźniejsze; taki układ pozwolił również na ukazanie grup tematycznych z kręgu zainteresowań artysty.

W ramach wystawy realizowane są lekcje:
Kwiaty wyjęte z ram (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
Malowanie z Leonem (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
Kolory w pracowni Leona Wyczółkowskiego (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
Z Wizytą u Leona Wyczółkowskiego (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)
Szkicownik z dawnych lat (klasy IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazja)
Konserwacje Wariacje (klasy IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazja)
W pracowni mistrza (klasy IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazja)
Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek i grafika (klasy IV-VI szkół podstawowych, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe)
Analiza obrazu (gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne)
 
Dostępne galerie zdjęć: http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,47,0,0,Tworczosc-Leona-Wyczolkowskiego-1852-1936

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy