Z Oskarem Kolbergiem pod rękę
Dziedzictwo

Z Oskarem Kolbergiem pod rękę

  • Wydarzenie archiwalne: 16.10.2023
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Spotkanie z dziennikarką-regionalistką Krystyną Lewicką-Ritter, autorką książki „W Kujawsko-Pomorskiem - z Oskarem Kolbergiem pod rękę”, na temat kolekcji etnograficznych w naszym regionie. 

Prelegentka, w oryginalnym kujawskim stroju ludowym, zaprezentuje piękno województwa kujawsko-pomorskiego, które jako jedyne w Polsce posiada osiem subregionów etnograficznych i krain historycznych: Kujawy, Pałuki, Krajna, Kociewie, Bory Tucholskie, Ziemia Dobrzyńska, Ziemia Chełmińska i Ziemia Michałowska. Każdy z tych regionów posiada odrębny strój ludowy, gwarę czy obrzędy i zwyczaje kultywowane również przez współczesnych. 

Krystyna Lewicka-Ritter jest absolwentką filologii polskiej w WSP w Bydgoszczy. 
Od 1978 roku zajmuje się publicystyką  i reportażem w różnych czasopismach. W  latach 1990-2002 na antenie TVB tworzyła programy  „Panorama  Wsi”  i  „Studio  Inicjatyw  Gospodarczych”, za  które  otrzymała  dwukrotnie  nagrodę „Pryzmat” oraz nagrodę  „Pro  Publico  Bono i dwie  nagrody  Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 

 

Gmach Główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Środa, 16 listopada 2022 r., godz.17.00

Wstęp do muzeum – 1 zł/os.

UWAGA: Wszelkie informacje o godzinie spotkania (18.00) są błędne.Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy