Logo partnera
Muzyka i taniec

Z NOWEGO ŚWIATA

  • Wydarzenie archiwalne: 03.10.2021
Miejsce:
Filharmonia PomorskaBydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6

59. BYDGOSKI FESTIWAL MUZYCZNY PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ


Sinfonia Varsovia

Maciej Tworek dyrygent

Katarzyna Budnik altówka

Magdalena Miśka-Jackowska prowadzenie


 
Krzysztof Penderecki (1933-2020)  –  Chaconne

Krzysztof Penderecki (1933-2020) Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową

Antonín Dvořák (1841-1904) – IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata


lub


Ludwig van Beethoven (1770-1827)  – VII Symfonia A-dur op. 92

(w przypadku zwiększonych  ograniczeń pandemicznych)


 


 


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl

oraz w kasie biletowej FPUprzejmie informujemy, że zakup biletu na koncert w Filharmonii Pomorskiej jest jednoznaczny z przyjęciem do wiadomości i stosowania regulaminu pod nazwą: „Warunki uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Filharmonię Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy podczas trwania epidemii SARS-CoV-2 COVID-19”. Niezastosowanie się do jego zapisów, szczególnie tych mówiących o konieczności zakrywania ust i nosa, skutkować może przerwaniem koncertu, wezwaniem służb porządkowych i wyproszeniem osób łamiących te zapisy oraz obciążeniem ich wszelkimi kosztami interwencji.


OBOWIĄZKOWA KARTA UCZESTNIKA KONCERTU>>


KLAUZULA COVID-19>>


REGULAMIN DLA MELOMANÓW>>


Przed każdym koncertem od Melomanów będziemy pobierać dane osobowe w postaci imienia, nazwiska oraz nr tel. kontaktowego w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Dane udostępnione będą jedynie instytucjom uprawnionym ustawowo, w tym właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu.Znakomici goście 59. BFM zaprezentują dzieła Maestro Pendereckiego: utwór Chaconne, który miał premierę w 2005 podczas Wratislavia Cantans jako ostatnia część Polskiego Requiem; Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową, powstały w 1983 na zamówienie rządu Wenezueli dla uczczenia 200. rocznicy urodzin bohatera walk o niepodległość Ameryki Południowej - Simona Bolivara oraz Symfonię Z Nowego Świata Dvořáka, zainspirowaną folklorem amerykańskim, która zalicza się do  najwybitniejszych, jest najbardziej znanym i popularnym dziełem symfonicznym czeskiego kompozytora.

Maciej Tworek w latach 2005-2012 był dyrygentem Capelli Cracoviensis. Jako asystent współpracował z Valerym Giergievem i Lorinem Maazelem. W 2002 rozpoczął dyrygencką współpracę z Krzysztofem Pendereckim, m.in. wziął udział w nagraniu z orkiestrą Sinfonia Iuventus kompletu jego symfonii i koncertów instrumentalnych. W 2018, w ramach jubileuszu 85-lecia urodzin kompozytora, dyrygował II Koncertem skrzypcowym „Metamorfozy” z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin w Filharmonii Berlińskiej, z Anne-Sophie Mutter jako solistką, z którą następnie odbył tournée po Chinach z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii. Koncertował w Europie, Azji i obu Amerykach, dyrygując takimi zespołami jak m.in.: The Hilliard Ensemble, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Oxford Philharmonic Orchestra, Deutsche Radio Philharmonie, NDR Radiofilharmonie, MDR Sinfonie Orchester, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Nowa Rosja, Simón Bolívar Symphony Orchestra i Coro Sinfonico Nacional Juvenil w Wenezueli, Orquesta Filarmόnica de Bogotá (Kolumbia), KBS Symphony Orchestra (Korea Południowa), Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, The Jerusalem Symphony Orchestra, z większością zespołów filharmonicznych w Polsce oraz  w Czechach (Ostrawa, Brno) czy w Kazachstanie (Astana).

Studiował fortepian w klasie Jana Hoffmana w krakowskiej Akademii Muzycznej, chóralistykę oraz dyrygenturę w klasie Józefa Radwana. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.

Katarzyna Budnik od 2014 jest liderem Sinfonii Varsovii; koncertuje aktywnie jako solistka i kameralistka. W 2013 została laureatką 3. nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych. Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy (Czechy, Austria, Niemcy, Francja). W 2010 brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w klasie altówki w macierzystej uczelni.

Więcej>>

Sinfonia Varsovia to centrum muzyki, zbudowane w myśl zasady, że muzyka jest najbardziej uniwersalną ze sztuk. Sercem jest orkiestra Sinfonia Varsovia, której tożsamość, międzynarodowy prestiż i wysoki poziom artystyczny są kapitałem i podstawą działalności. Jako instytucja o zasięgu międzynarodowym, dba także o lokalną społeczność, aktywizując ją i zachęcając je do obcowania z kulturą. Orkiestra jest ambasadorem polskiej kultury muzycznej od początków swojego istnienia. Jej zagraniczne podróże to tysiące spotkań z dyrygentami, kompozytorami, solistami, wreszcie – publicznością. Orkiestra od ponad 30 lat stale gości na zagranicznych i krajowych estradach, dostarczając słuchaczom niezapomnianych muzycznych przeżyć. Powstała w 1984 w wyniku powiększenia Polskiej Orkiestry Kameralnej. Od 1997 dyrektorem muzycznym, a następnie w latach 2003–2020 dyrektorem artystycznym był Krzysztof Penderecki, od 2008 do 2012 funkcję dyrektora artystycznego pełnił Marc Minkowski.

Więcej>> 


  Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

ul. Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz
tel.:52 321 04 67