Z młodej piersi się wyrwało… Fotografie z Powstania Warszawskiego
Dziedzictwo

Z młodej piersi się wyrwało… Fotografie z Powstania Warszawskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 26.07.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi , SpichrzeGrudziądz, Spichrzowa 15
"Z młodej piersi się wyrwało... Fotografie z Powstania Warszawskiego" - zapraszamy do zwiedzenia wystawy.
Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezentujemy reprodukcje fotografii, pochodzących ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, które dokumentują zarówno działania konspiracyjne, jak i codzienność okupowanej stolicy. Większość zdjęć została wykonana w sierpniu 1944 roku przez fotografów-amatorów, walczących w powstańczych szeregach. Portrety młodych warszawianek i warszawiaków są wymownym świadectwem odwagi, ofiarności i bezgranicznego zaangażowania w nierówną walkę z hitlerowskim okupantem. Szczególnie miejsce wśród zaprezentowanych fotografii znajdują przedstawienia najmłodszych uczestników zbrojnego zrywu, których beztroskie dzieciństwo zostało przerwane w dramatyczny sposób. Dziś – 78 lat od tamtych dni – zachowane fotografie przenoszą do wieczności pamięć o często bezimiennych bohaterach, których młodość została złożona na ołtarzu Ojczyzny.

Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, które wciąż budzi silne emocje, a jego ocena jest przedmiotem nieustannej dyskusji. Jednakże bez wątpienia to największa i najbardziej zaciekła bitwa miejska II wojny światowej. W trakcie 63 dni powstania straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku licznych nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz regularnej eksterminacji prowadzonej przez oddziały niemieckie zginęło od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym wiele bezcennych zabytków oraz obiektów o wartości kulturalnej i duchowej.

Wystawę oglądać można od 26 lipca do 21 sierpnia 2022 roku w Spichrzu przy ulicy Spichrzowej 15/17.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

ul. Wodna 3/5
86-300 Grudziądz
tel: 56 46 590 63, 56 46 590 63 w.13