Logo partnera
Wstęp wolny  /  Sztuki plastyczne

Wyszywana mapa i kuchenne makatki – Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego – wystawa

  • Wydarzenie archiwalne: 29.04.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Projekt „Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego – wyszywana mapa Kanału Bydgoskiego” to przede wszystkim mapa fragmentu Kanału Bydgoskiego wykonana  w formie artystycznej, wyszywanej tkaniny. Ten nietypowy, przestrzenny obraz w szczególny sposób prezentuje wyjątkową część Bydgoszczy, okolicę Starego Kanału Bydgoskiego. Mapa przedstawia układ ulic, ale również prezentuje charakterystyczne dla parku nad Kanałem elementy przyrody i zabudowę architektoniczną, obecnie wzbogacaną o odwzorowanie trzech zabytkowych śluz. Projekt rozpoczęty w ubiegłym roku, dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy, obecnie się rozwinął i poszerzył o kuchenne makatki, których tematyka nawiązuje do otoczenia Kanału Bydgoskiego, jako miejsca wypoczynku. Makatki kuchenne – obecne kiedyś w wielu bydgoskich domach – pozwalają na przedstawienie Kanału Bydgoskiego w lekkiej, zabawnej formie. Łączą w sobie tradycyjnie elementy graficzne wraz z hasłami:  „zostaw swoje troski nad Kanałem Bydgoskim”, „Park i woda, relaks i swoboda”, „Biegiem, truchtem, czy spacerem nad kanałem wciąż się dzieje”. Do projektu artystka zaprosiła uczestniczki warsztatów haftu, by wspólnie z nimi – podążając z igłą i nitką – przedstawiać Kanał Bydgoski oraz promować to piękne i wyjątkowe miejsce. Dodatkowo na wystawie pojawią się prace kilku Pań z Ukrainy, przebywających w Bydgoszczy, które przygotują haftowane makatki w swoim ojczystym języku.

Wystawa odbywa się we współpracy z Młynami Rothera w Bydgoszczy w ramach cyklu wydarzeń popularyzujących twórcze interpretacje dziedzictwa kulturowego. Wydarzenia te towarzyszą wystawie stałej pn. „Węzły” powstającej w Spichrzu Zbożowym.

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00–18:00

Mikrogranty młodzieżowe – spotkanie informacyjne

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00

DAWAJ NA DIZAJN #4

15
stycznia (środa), godz. 18:00–19:30

90 minut o kulturze