Logo partnera
Dziedzictwo

Wystawy w „EXPLOSEUM”
(Noc Muzeów Bydgoszcz 2025)

Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2025. Zobacz podstronę ENM 2025
  • 17
    maja 2025 (sobota), godz. 16:00–22:00
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – ExploseumBydgoszcz, ul. Alfreda Nobla

Wystawa stała „EXPLOSEUM”:

Exploseum to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej. Zaadoptowane na potrzeby turystyczne obiekty to część jednej z największych fabryk zbrojeniowych, w przeszłości przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy.

W pustych wnętrzach siedmiu budynków fabrycznych, ograbionych niegdyś z aparatury przez Armię Czerwoną, znajdują się ekspozycje muzealne, poświęcone zagadnieniom związanym z historią zakładów. Nowoczesne środki przekazu, oparte o ikonografię, multimedia i rozwiązania interaktywne, posłużyły do stworzenia opowieści o fabryce DAG Bromberg, produkcji niebezpiecznej nitrogliceryny, niewolniczej pracy tysięcy ludzi, konspiracji i sabotażu. Pozyskane z róźnych źródeł materiały posłużyły jako punkt wyjścia do stworzenia szczegółowego scenariusza merytorycznego, podziału tematycznego oraz koncepcji wizualnej ekspozycji.

Wystawa czasowa „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji”:

Z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej Exploseum, jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, przygotowuje wystawę „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji”. Ekspozycja odsłoni nieznane fakty z historii polskiego podziemia niepodległościowego i ukaże dramatyczne losy mieszkańców miasta, którzy stawiali opór nazistowskiemu reżimowi.

Najmroczniejszą, a jednocześnie bohaterską kartę w historii miasta nad Brdą odkryjemy dzięki multimedialnym instalacjom, autentycznym eksponatom i świadectwom przekazanym przez uczestników konspiracji.

Wystawa „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji” będzie składać się z dwóch części. Pierwsza przedstawi działalność polskich konspiratorów, ich metody walki oraz strukturę ruchu oporu. Druga zobrazuje mechanizmy propagandy III Rzeszy oraz represje, jakie spadały na bydgoszczan i mieszkańców regionu.

Wstęp na obie wystawy: 3 zł/os. (ostatnie wejście o 21.00)



Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy