Wystawy archeologiczne
Dziedzictwo

Wystawy archeologiczne

  • dzisiaj
    ⟶ stała
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi , SpichrzeGrudziądz, ul. Spichrzowa

Muzeum nieczynne do odwołania

 

 

Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach
Wystawa prezentuje osiągnięcia badań wykopaliskowych prowadzonych na średniowiecznym gródku rycerskim w Plemiętach, który na przełomie XIV/XV wieku stał się jednym z punktów systemu obronnego Zakonu Krzyżackiego. Obiekt był wielokondygnacyjną wieżą mieszkalno-obronną, która pełniła rolę dworu średniej włości rycerskiej. Został spalony w trakcie polsko- krzyżackich działań wojennych w 1414 r.

Grudziądz w okresie wpływów rzymskich
Ekspozycja prezentuje materiał zabytkowy pochodzący z wyposażenia grobowego z cmentarzysk i osad z okresu wpływów rzymskich (I w. p.n.e. do V w. n.e.) z okolic Grudziądza. Są to przedmioty codziennego użytku, dary wkładane zmarłym do grobów – najczęściej broni, elementy stroju i biżuteria. Na szczególną uwagę zasługuje zespół zabytków z cmentarzyska w Grudziądzu- Rządzu, wśród których znajdują się importy pochodzące z terenów Cesarstwa Rzymskiego.

Biżuteria średniowieczna z Gruczna
Zabytki na wystawie pochodzą z cmentarzysk użytkowanych w XI-XIII w. Prezentujemy na niej głównie biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku, które wkładano zmarłym do grobów jako dary. Są wśród nich m.in. paciorki wykonane ze szkła, bursztynu i srebra, bransolety, wisiorki, pierścionki oraz bardzo popularne w średniowieczu kabłączki skroniowe.

Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu
Wystawa prezentuje kulturę materialną, duchową i społeczną ludności zamieszkującej treny północnej części ziemi chełmińskiej od XI tys. p. n.e. do wieku XV n.e. Zgromadzone na ekspozycji zabytki pochodzą z badań archeologicznych dawnych i współczesnych. Są wśród nich unikatowe egzemplarze, jak gliniana figurka kobiety z Łasina, czy żelazny kaganek z grodziska w Słupskim Młynie.



Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wodna 3
86-300 Grudziądz
tel.: 56 465 90 63