WYSTAWA / Ziemia niczyja / No Man’s Land – wystawa w ramach projektu Common Ground
Sztuki wizualne

WYSTAWA / Ziemia niczyja / No Man’s Land – wystawa w ramach projektu Common Ground

  • Wydarzenie archiwalne: 27.05.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
CSWToruń, Wały gen. Sikorskiego 13
  Artyści: Tomas Andrijauskas, Páll Haukur Björnsson, Andrii Dostliev, Sylwia Gorak, Andrius Grigalaitis, Marija Griniuk, Solveiga Gutautė, Maciej Kwietnicki, Sindri Leiffson, Pétur Magnússon, Živilė Minkutė, Julija Pociūtė, Kristín Reynisdóttir, Ala Savashevich, Anna Sigríður Sigurjónsdóttir, Wiola Ujazdowska, Ragnhildur Weisshappel, Magda Węgrzyn Dyrektorzy artystyczni: Anna Eyjólfs, Krzysztof Stanisławski Koordynatorzy: Lilia Kaletowska, Ragnhildur Stefansdóttir Produkcja wystawy: Mikołaj Makiłła, Matylda Hinc, Wojciech Ruminski Project Manager: Paulina Kuhn Współpraca: Kamil Kawiński, Eglė Ganda Bogdanienė Wystawa No Man’s Land / Ziemia niczyja jest częścią międzynarodowego projektu  Common Ground poświęconego migracji. Została przygotowana  w przestrzeniach Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu przez 18 artystek i artystów pochodzących z Islandii, Litwy i Polski. Prace powstawały na miejscu podczas 2-tygodniowej rezydencji artystycznej w Toruniu. Artyści przygotowali prace malarskie, rzeźby, instalacje, fotografie, prace video i obiekty, często z użyciem materiałów pozyskanych w okolicy, takich jak pniak ściętej topoli, kamienie, rośliny, fotografie i wideo, łódź rybacka. Pierwsza wystawa związana z projektem miała miejsce w Reykjaviku w grudniu zeszłego roku. Wówczas uczestnicy skupili się na idei domu w kontekście migracji i znaczeniu jedzenia jako elementu spajającego osoby o różnych narodowościach, pochodzące z odmiennych kultur, znajdujące się w wymagających sytuacjach społeczno-politycznych. Wystawa w Polsce idzie o krok dalej – uczestnicy wychodzą z domu, opuszczają oswojone przez siebie miejsce i znajdują się teraz na zewnątrz, czymkolwiek ta nowa otwarta przestrzeń jest – ogrodem, łąką, lasem, rzeką, nieużytkiem, ziemią niczyją… Spotykają na swojej drodze płoty, ogrodzenia, granice. Nie ma już suto zastawionego stołu, są chwasty. Trzecia edycja wystawy odbędzie się we wrześniu tego roku na Litwie. Projekt stanowi efekt współpracy pomiędzy trzema partnerami – Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Akademią Zmysłów w Reykjaviku oraz Stowarzyszeniem Artystów Litewskich z Wilna. Głównym celem projektu jest wymiana inspiracji, wiedzy i doświadczeń między instytucjami, artystami i naukowcami. Projekt współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa 2020–2023. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Artykuł WYSTAWA / Ziemia niczyja / No Man’s Land – wystawa w ramach projektu Common Ground pochodzi z serwisu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel.: 56 610 97 18

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 16:30
⟶ DO 17.03

Wystawa / Dyplom 2023