Wystawa „Stop war take photo” w WDK
Wstęp wolny  /  interdyscyplinarne

Wystawa „Stop war take photo” w WDK

  • Wydarzenie archiwalne: 28.05.2024
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Wąbrzeski Dom KulturyWąbrzeźno, Wolności 47

Zapraszamy Państwa na otwarcie wystawy artysty – fotografika Macieja Kastnera.

Przestrzeń wystawienniczą domu kultury wypełni ekspozycja pt. „Stop war Take photo”. Jest  to autorski projekt fotograficzny Macieja Kastnera. Po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. spora część Polaków zaczęła pomagać uchodźcom z Ukrainy na różne sposoby. Wtedy zrodził się pomysł aby w jakiś sposób zaprotestować przeciwko wojnie, tej wojnie na Ukrainie, ale w swoim wymiarze zaprotestować przeciwko każdym działaniom wojennym prowadzonym na świecie w myśl zasady, że każda wojna to są krzywdy ludzkie i indywidualne tragedie. I tak do tematu podszedł Maciej Kastner. Zaproponował Ukrainkom  współpracę w postaci wykonania studyjnych portretów, które w swoim zamiarze miały przypominać o tym, że za naszą wschodnią granicą cały czas toczy się wojna i rozgrywają się ludzkie dramaty.
Do projektu zgłosiło się 20 kobiet, które chciały i odważyły się opowiedzieć swoją historię przed obiektywem. – Nie są to profesjonalne modelki. Właściwie żadna z nich nie miała wcześniejszego doświadczenia w fotografii portretowej, studyjnej. Jednak każda z nich chciała wystąpić w projekcie „Stop war Take photo” aby zakomunikować światu, że my tutaj jesteśmy, żyjemy, dbamy o swoje rodziny, które pozostały na Ukrainie, dbamy i jesteśmy dumne, że jesteśmy Ukrainkami. Podczas pracy studyjnej tak naprawdę każda z Pań opowiedziała indywidualnie swoją historię, zarówno tę zdjęciową jak i własną ze swojego życia. Wszystkie połączył wspólny tytuł wystawy, który jednocześnie stał się hasłem „Zatrzymaj wojnę zrób zdjęcie”.  Na wystawie będzie można obejrzeć 40 portretów fotograficznych kobiet z Ukrainy wykonanych klasycznie w studiu, ale opracowanych w tak charakterystycznej dla autora wystawy jednej z technik szlachetnych, w tym przypadku cyjanotypii – technice fotograficznej, która pochodzi z początków wynalezienia fotografii.  –  mówi autor wystawy. Jeżeli chcecie Państwo obejrzeć historię wielu kobiet pokazaną na fotografii oraz dowiedzieć się o technice ich wykonania zapraszamy do nas.
Wstęp wolny!Źródło: Wąbrzeski Dom Kultury

Powiązane wydarzenia

20
czerwca (czwartek), godz. 18:00

Czerwcowe fajfy

23
czerwca (niedziela), godz. 18:30

Noc Świętojańska w Wąbrzeźnie

24
czerwca (poniedziałek), godz. 10:00–12:00
⟶ DO 28.06

Słoneczne wakacje z WDK