Logo partnera
Sztuki wizualne

Wystawa / Patricia Piccinini. Jesteśmy!

  • Wydarzenie archiwalne: 29.09.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
CSWToruń, Wały gen. Sikorskiego 13

Kiedy: 29.10.2021–10.04.2022


Wernisaż wystawy: 29.10.2021 (piątek), godz. 18.00


 


Kurator: Marek Żydowicz

Koordynator: Agnieszka Swoińska

Organizator: Fundacja Sztuki Świata


wystawa towarzysząca 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE 


Link do zakupu biletów (od 30.10): KLIK!


 


Od 29 października 2021 r. Toruń będzie miejscem niezwykłego wydarzenia artystycznego. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć prace powszechnie cenionej na świecie australijskiej rzeźbiarki Patricii Piccinini, w tym prezentowane z wielkim sukcesem rzeźby z Biennale w Wenecji. Organizatorem wystawy pt. Patricia Piccinini. Jesteśmy! jest Fundacja Sztuki Świata, założona w 2006 roku przez reżysera Davida Lyncha oraz dyrektora Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE Marka Żydowicza, który jest kuratorem wystawy. Rzeźby, instalacje oraz prezentacje wideo artystki będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, a ekspozycja zajmie ok. 2000 m2. Co ciekawe, jedna z prac będzie miała swą światową premierę właśnie na wystawie w Toruniu!


Patricia Piccinini (ur. w 1965 r.) od lat wzbudza swoją sztuką ogromne zainteresowanie, dyskusję i entuzjazm na całym świecie. Jej magiczne, niepokojąco-dziwaczne, hiperrealistyczne rzeźby działają na nasze zmysły, zmuszają do pytań, budzą kontrowersje. Wielkoformatowe instalacje łączą w sobie nurty science fiction, nauk przyrodniczych i feminizmu. Toruńska wystawa zabierze widzów w niezwykłą podróż przez serię barwnych scen, w których jej hybrydowe stworzenia odnajdują się wzajemnie w różnych codziennych sytuacjach. Patricia Piccinini, tworząc swe realistyczno-futurystyczne narracje dotyczące istotnych kwestii współczesnej egzystencji, klimatu i technologii, używa silikonu, włókna szklanego, nylonu, plastiku i ludzkich włosów. Osiąga dzięki temu ekstremalnie realistyczny wyraz rzeźb, które nigdy nie pozostawiają widzów obojętnymi.


 


Odkrywanie przyszłości


W żartobliwym i transcendentnym wszechświecie Piccinini możliwości cyfrowe i biotechnologiczne ukształtowały nowe hybrydowe formy życia. Artystka operuje w swej sztuce kontrastami. Bawi się wyobraźnią zderzając dziwaczność z makabrą. Piccinini celebruje wszystko, co „inne” i rzuca wyzwanie granicom między ludźmi, zwierzętami i roślinami. Jednak w tym, co łączy, co dziwne i różnorodne odnajdziemy poezję i piękno. Artystka zaprasza nas do fantazjowania o możliwych społecznościach i pokrewieństwach, jakie przyszłe technologie mogą stworzyć wśród różnych gatunków.


 


Przetrwanie opiekuńczości


Działalność artystyczna Patricii Piccinini jest osadzona w jej silnym zaangażowaniu w kwestie środowiskowe i ekofeministyczne. W zmysłowych, złożonych pracach, rzeźbiarka bada, jak żyjemy i tworzymy relacje w czasach, gdy naturalne i sztuczne łączy się ze sobą na nowe sposoby. Jej prace zawierają etyczne przesłanie o empatii i trosce o wszystkie stworzenia i rośliny, z którymi dzielimy Ziemię – oraz o wciąż nieznane istoty, które będą żyć wśród nas w przyszłości. Jej wszechświat oferuje marzenia i nadzieję na przyszłość pełną miłości w międzygatunkowym pokrewieństwie, jednocześnie zapraszając nas do wyobrażenia sobie świata na nowo.

 


Wydarzenie towarzyszące


Wystawie prac artystki w towarzyszyć będą: przegląd filmowy, spotkania z artystami, dyskusje z ekspertami oraz warsztaty. Zestaw filmów pod nazwą Odmieńcy, hybrydy, monstra zaprezentuje m. in. takie filmy, jak: Freaks reż. Tod Browning (USA), Człowiek słoń reż. David Lynch (USA, Wielka Brytania), Visions of Suffering reż. Andrey Iskanov (Rosja), j brat Frankenstein / Mój kuzyn monstrum reż. Valery Todorovsky (Rosja), Kobieta lew reż. Vibeke Idsøe (Norwegia, Niemcy), O potworach i ludziach reż. Aleksey Balabanov (Rosja), czy Maska reż. Peter Bogdanovich (USA).


 


O artystce


Patricia Piccinini urodziła się w 1965 roku we Freetown w Sierra Leone, w Afryce Zachodniej. W 1972 roku jej rodzina wyemigrowała do Australii, w której Piccinini dorastała. Absolwentka Victorian Collage of Arts w Melbourne, gdzie od 2017 roku pełni funkcję profesora, uprzednio uzyskując tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Melbourne (2016). Laureatka nagrody za całokształt osiągnięć artystycznych Melbourne Art Foundation’s for Visual Arts. W swojej twórczości obracająca się wokół malarstwa, wideo, dźwięku, instalacji, druków cyfrowych czy rzeźby. W 2016 roku określona przez „The Art Newspaper” najpopularniejszą współczesną artystką na świecie.


Patricia Piccinini, 2018. Zdjęcie: Hilary Walker


O Fundacji


Fundacja Sztuki Świata została powołana w 2006 roku w Łodzi w celu rewitalizacji zrujnowanych obiektów dawnej łódzkiej Elektrociepłowni EC-1 Wschód i w efekcie przekształcenia ich w Centrum Filmowe Davida Lyncha. Fundatorami byli: uznany amerykański reżyser – David Lynch i dyrektor festiwalu EnergaCAMERIMAGE – Marek Żydowicz. Dzisiaj w EC-1 Wschód znajduje się Narodowe Centrum Kultury Filmowej, a projekt architektoniczny, dla którego inspiracją wizualną była siedziba Gildii Kosmicznej z filmu Diuna w reżyserii Davida Lyncha z 1984 roku, otrzymał w 2013 roku prestiżowy tytuł Bryły Roku. 


Od 2010 roku Fundacja realizuje swoją misję w regionie Kujawsko-Pomorskim. W swoim profilu skupiła się na współorganizacji wydarzeń kulturalnych związanych z filmem, fotografią, malarstwem, jak i innymi dziedzinami sztuki. Do dzisiaj była współorganizatorem, partnerem lub sponsorem takich wydarzeń jak: wystawa fotografii autorstwa Bryana Adamsa pt. Exposed w Toruniu (2015/2016), ekspozycja artefaktów wraz z przeglądem filmowym pt. David Cronenberg: Evolution (2016/2017), wystawa Davida Lyncha pt. Silence and Dynamism (2017/2018), wystawa fotografii Gregory Crewdson. Cathedral of the Pines (2017/2018), wystawa Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke & Petera Greenawaya (2019/2020) czy ostatnio Helmut Newton. Lubię silne kobiety… (2020/2021). W 2016 roku Fundacja zaangażowała się w organizację Festiwalu Bella Skyway, wspierając finansowo projekt instalacji holenderskiego artysty, Ivo Schoofsa, pod nazwą Large Pendulum, prezentowanej w malowniczych ruinach klasztoru przy ul. Dominikańskiej w Toruniu. Fundacja aktywnie wspiera również projekty edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności tj.: Sztuka Wyboru. Kamera! Akcja! Rerakcja! (2015), Filmopisanie historii – warsztaty wideoeseju, spotkania edukacyjne, przegląd i konkurs filmów (2016–2017), I po co nam wolność? – projekcje i warsztaty filmowe dla młodzieży (2018) czy Alternatywne spacery po Toruniu (2019–2020). 


 


Wystawa w Toruniu jest pierwszą indywidualną wystawą Patricii Piccinini w Polsce!


 


Współorganizatorzy:

Fundacja Tumult i Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE 2021,

Urząd Miasta Torunia i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.


Partner Główny:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Partnerzy:

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage,

Instytut Wymiany Kulturowej w Tybindze (Niemcy) 

i Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN w Ishøj (Dania)


Partnerzy Medialni:

Rzeczpospolita, Nowości, Polskie Radio Pomorza i Kujaw PiK, K Mag,

Contemporary Lynx, Wirtualna Polska


Artykuł Wystawa / Patricia Piccinini. Jesteśmy! pochodzi z serwisu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel: 56 610 97 18