Wystawa: Historia Grudziądza
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Muzeum nieczynne do odwołania
Na czterech kondygnacjach spichrza mieści się stała wystawa prezentująca dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja ma układ chronologiczny, któremu podporządkowane są poszczególne sale.
W sali pierwszej przedstawiamy Grudziądz w średniowieczu i dobie Rzeczypospolitej Szlacheckiej (od XIII w. do roku 1772). Znajdują się tu m.in. zabytki ilustrujące historię miasta pod panowaniem krzyżackim oraz w czasach rozkwitu po drugim pokoju toruńskim. Uwagę zwracają oryginalne dokumenty, militaria, monety, przedmioty codziennego użytku, pamiątki cechowe. Sala druga prezentuje – poprzez liczne plany, ryciny, fotografie oraz makietę miasta – Układ przestrzenny i architekturę Grudziądza. Jest doskonałym wstępem do zwiedzania miasta. W sali trzeciej przedstawiamy Grudziądz podczas zaborów i odzyskanie niepodległości w 1920 r. , a więc życie codzienne mieszkańców, przedmioty użytkowe, powstanie twierdzy Grudziądz, Polonię pod zaborem oraz przejęcie Grudziądza przez władze polskie w dniu 23 stycznia 1920 r. Niewątpliwą atrakcją jest tu makieta twierdzy. Wreszcie w sali czwartej zgromadziliśmy pamiątki ilustrujące dzieje Grudziądza w latach 1920-1939, rozwój przemysłu, rzemiosła, życie kulturalne oraz ogromny garnizon i liczne szkoły wojskowe.
Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu