Wystawa Grzegorz Bednarski. „Dzień dobry, panie Gauguin”
Sztuki wizualne

Wystawa Grzegorz Bednarski. „Dzień dobry, panie Gauguin”

  • Wydarzenie archiwalne: 10.03.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - Galeria Sztuki NowoczesnejBydgoszcz, Mennica 8a
Malarstwo Grzegorza Bednarskiego na przestrzeni kilku ostatnich dekad było prezentowane po wielekroć przez polskie galerie i muzea. Obecna wystawa jest jednak pierwszą tak retrospektywną odsłoną jego twórczości, prezentującą obrazy malarza od końca lat 70-tych XX wieku po obecne czasy. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprezentowała ten artystyczny dorobek Bednarskiego jako pierwsza, w 2020 roku. Następnie wystawa pokazywana była w szeregu innych instytucji. Prezentacja w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy jest najnowszym etapem tego ważnego tournée artysty.

Twórczość Grzegorza Bednarskiego wpisuje się w figuratywny nurt polskiej sztuki. Postaci ludzkiej artysta poświęcił w swym malarstwie najwięcej uwagi, a jego martwe natury i pejzaże też w człowieku są osadzone.

Grzegorz Bednarski z rozmachem korzysta z realistycznych środków wyrazu, intelektualny przekaz jego obrazów naznaczony jest zawsze silnymi emocjami, literackość, od której nie stroni, uduchowiona, malarstwo, mimo że osadzone w historii, wymyka się jednak dosłowności, bywa zaczepne, niepokojące, niekiedy ekstremalne.

Artysta nie boi się tradycji, żywi autentyczny podziw dla wielu malarzy, tak współczesnych, jak i dawnych mistrzów, o czym najlepiej świadczy tytuł prezentowanej wystawy: „Dzień dobry, panie Gauguin”.

Kawał dobrego malarstwa!

autor: Krzysztof Musiał

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.: 52 52 53 555