Wystawa fotografii Marka Noniewicza <i>Zarys biologii fantastycznej</i>
Sztuki wizualne

Wystawa fotografii Marka Noniewicza Zarys biologii fantastycznej

  • Wydarzenie archiwalne: 10.01.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum im. Jana Kasprowicza w InowrocławiuInowrocław, Solankowa 33

Cyjanotypia, talbotypia, papier albuminowy, kozu, aparat otworkowy?

„Na fali przesytu fotografią cyfrową, zwłaszcza ci, którzy czują znużenie łatwością uzyskiwania obrazów cyfrowych, tęsknią za alchemią leżącą u źródeł fotografii i wracają do początków” –  mówi Marek Noniewicz.

„W obszarze mojej aktywności znajduje się głównie fotografia, choć coraz częściej myślę, że interesuje mnie światłoczułość. Jestem przekonany, że sposób zapisu odzwierciedla proces myślenia o obrazie i jego recepcję; stąd też częściej sięgam po techniki historyczne i eksperymentalne oraz efemeryczne formy zapisu; traktując je jako rodzaj klucza do języka natury. Staram się ożywić mit i próbuję znaleźć dla niego współczesny kontekst. Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów srebrowych, są w jakiś sposób tożsame ze zmiennością świata przyrody. To co staram się rejestrować, to przebieg tych zmian”.

Marek  Noniewicz, rocznik 71, zamieszkały w Bydgoszczy. Artysta, pracuje w różnych mediach: video, performance i fotografia, a w tej ostatniej często sięga do technik historycznych oraz fotografii otworkowej (pinhole). W jego twórczości wielokrotnie powracają rożnego rodzaju formy organiczne, co bez wątpienia jest konsekwencją jego wykształcenia, nim zajął się sztuką, ukończył studia biologiczne. Obok twórczej aktywności Marek Noniewicz jest również wykładowcą, autorem tekstów o fotografii i kuratorem wystaw, prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii i zjawisk światłoczułych. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

Marek Noniewicz jest absolwentem fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1999), Artystycznego Konserwatorium w Ostrawie (Czechy, 1995) oraz biologii na UMK w Toruniu (1997). Kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

Zapraszamy wszystkich światłoczułych!

Prezentacja wystawy objętej honorowym patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej w Muzeum im. Jana Kasprowicza przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.Źródło: Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

ul. Solankowa 33
88-100 Inowrocław
tel.: 52 357 58 73