Logo partnera
Dziedzictwo

Wykład Z cyklu „Ona i Kultura”: „Z Haiti do Bydgoszczy. Wanda Gentil-Tippenhauer – malarka (nie)zwykła”

  • Wydarzenie archiwalne: 22.06.2022
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
wstęp do muzeum – 1 zł od osoby

Zapraszamy na wykład Anny Nadolskiej, kustosza, kierownika Działu Historii bydgoskiego Muzeum Okręgowego, kuratorki wystaw stałych i czasowych, badaczki roli kobiet w życiu kulturalnym międzywojennej Bydgoszczy,

Wanda Gentil-Tippenhauer kojarzona jest głównie z twórczością zakopiańską. Zanim ta urodzona na Haiti malarka i miłośniczka gór osiadła w stolicy Tatr, w okresie międzywojennym utrzymywała prywatne i zawodowe kontakty z Bydgoszczą. W mieście nad Brdą brała udział w działalności miejscowego środowiska artystycznego. W jej dorobku twórczym można znaleźć prace plastyczne, do których inspirację czerpała z pięknych widoków i architektury Bydgoszczy.

Gentil-Tippenhauer jest jedną z nielicznych artystek, które kreowały bydgoską plastykę w Drugiej Rzeczypospolitej, jednak bydgoszczanom związki, jakie niewątpliwie miała z miastem nad Brdą, pozostają właściwie nieznane. Warto zaprezentować niezwykle barwną biografię oraz aktywność tej (nie)zwykłej artystki w kulturze przedwojennej Bydgoszczy.

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy