Wykład Małgorzaty Kurzyńskiej pt. „Tajemnice Góry św. Jana w Grucznie”
Dziedzictwo  /  Edukacja

Wykład Małgorzaty Kurzyńskiej pt. „Tajemnice Góry św. Jana w Grucznie”

  • Wydarzenie archiwalne: 06.10.2023
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
W piątek, 6 października 2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu "Piątek w Muzeum" – wykład Małgorzaty Kurzyńskiej pt. „Tajemnice Góry św. Jana w Grucznie”. 

Wykład „Tajemnice Góry św. Jana w Grucznie” to barwna opowieść o badaniach archeologicznych, badaczach i wyjątkowych zabytkach z Gruczna, którymi słynie nasze Muzeum. Gruczno to nie tylko „Festiwal smaku”, ale także ekscytujące wykopaliska archeologiczne na dwóch cmentarzyskach wczesnośredniowiecznych (od XI/XII do XIV w.) usytuowanych na Górze św. Jana. Badania, które początkami sięgają ostatniej dekady XIX wieku, wpisują się w historię naszego Muzeum.

Zabytki z XIX-wiecznych badań zaginęły, ale nie zaginęła pamięć o nich. W latach 60. XX wieku powrócono na Górę i pozyskano nową kolekcję zabytków, która jest dumą naszej Instytucji. Z tej okazji zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści Małgorzaty Kurzyńskiej o Grucznie oraz do obejrzenia filmu autorstwa Macieja Frankowskiego i Małgorzaty Kurzyńskiej o tym wyjątkowym miejscu.

Wydarzenie w ramach projektu Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Ochrona Zabytków Archeologicznych, pt. „Wczesnośredniowieczne cmentarzysko szkieletowe w Grucznie na pomorzu Wschodnim – badania XIX-XX wiek”. 

Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, cennik – 7,00 zł/os.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu