Wykład "Instrumentarium Jana Heweliusza"
Wstęp wolny  /  Literatura

Wykład "Instrumentarium Jana Heweliusza"

  • Wydarzenie archiwalne: 12.05.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
12 maja zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej na wykład otwarty "Instrumentarium Jana Heweliusza". Prelekcję wygłosi prof. Andrzej Strobel. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Prof. Strobel: Jan Heweliusz stworzył w XVII-wiecznym Gdańsku, jedno z najlepiej wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w ówczesnej Europie. Sam budował i konstruował instrumenty astronomiczne do pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich oraz lunety do badania ich natury fizycznej. Niezwykła pomysłowość i wynalazczość Heweliusza przyciągały uwagę nawet ówczesnych władców europejskich. Niektórzy z nich osobiście uczestniczyli w obserwacjach w jego dostrzegalni.

Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa "Astroinstrumenty Jana Heweliusza" (w holu Książnicy Kopernikańskiej). Ekspozycja zostanie otwarta tego samego dnia o godz. 17.45, a więc tuż przed wykładem. W Książnicy Kopernikańskiej zaprezentujemy oryginalne dzieła gdańskiego astronoma znajdujące w zbiorach Biblioteki. Będą to m.in. "Selenographia" (Gdańsk 1647), "Cometographia" (Gdańsk 1668) oraz "Prodromus astronomiae cum catalogo fixarum et Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia" (Gdańsk 1690).

Prof. Strobel ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (Zakład Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej). Zajmuje się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką. Współpracuje z prof. Jackiem Krełowskim. Jest doskonałym popularyzatorem astronomii, w Książnicy Kopernikańskiej opowiadał już o Heweliuszu (Jan Heweliusz – Początki uświadamiania fizyczności Wszechświata) przy rekordowo wypełnionej sali. Pokazywał wówczas starodruk "Machinae Coelestis" z autografem astronoma (z kolekcji toruńskiej biblioteki gimnazjalnej, który obecnie znajduje się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej). Jest także autorem zegara słonecznego, który znajduje się na Placu Rapackiego (duża kula). Z pasją prowadzi badania nad historią astronomii. Między innymi doprowadził do wydania ostatniej, dziesiątej księgi "Perspektyw" Witelona (o którym także opowiadał w Książnicy). Pochodzi z muzykującej rodziny (jego brat grał kiedyś w słynnym Duecie Gitar Klasycznych Alber-Strobel) i sam pięknie gra na gitarze.

Organizatorzy wykładu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Patroni wykładu: Urania - Postępy Astronomii, Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 09:00

Luty 2024 w Mediatece Raszei

dzisiaj
godz. 16:30

Luty 2024 w Mediatece Raszei

28
lutego (środa), godz. 17:00

Luty 2024 w Mediatece w Młynach