Wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego pt.: „Francuski szyk Coco Chanel”
Dziedzictwo  /  Edukacja

Wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego pt.: „Francuski szyk Coco Chanel”

  • Wydarzenie archiwalne: 04.02.2022
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
Z cyklu „Wykłady do wystawy”- zapraszamy 4 lutego (piątek) o godz. 18:00 na wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego pt.: „Francuski szyk Coco Chanel”.

Gabrielle Chanel, słynna Coco, to najbardziej znana ambasadorka francuskiej mody, charyzmatyczna projektantka, która zrewolucjonizowała damską garderobę, tworząc wyrafinowany w swej prostocie, niezwykle elegancki i nowoczesny styl. U progu XX wieku umiar, wygoda i praktyczność, przeniesione ze świata mody męskiej, nie pasowały do obowiązujących w modzie kobiecej wzorców estetycznych, ale szybko zostały docenione przez postępowe elegantki. Najlepszą reklamą swojego stylu była sama Coco Chanel: niezależna, aktywna zawodowo i przedsiębiorcza, w niekrępujących ruchów ubiorach, lansująca fryzurę z krótkimi włosami i oryginalny, nowoczesny zapach zamknięty w minimalistycznym flakonie. Skromnie przybrane kapelusze, dżersejowe bluzy i sukienki, kostiumy z tweedu, spodnie o męskim kroju, mała czarna sukienka, sztuczna biżuteria mieszana ze szlachetną, pikowane torebki na ramię, dwukolorowe buty i ascetyczne kreacje wieczorowe to klasyka elegancji, ponadczasowy szyk dla każdej kobiety. Pół wieku po swojej śmierci Chanel wciąż  budzi wielkie zainteresowanie, a jej luksusowa marka wyznacza obowiązujące w modzie trendy, pozostając synonimem najwyższej jakości i kreatywności w duchu Mademoiselle Coco.

Wykład poprowadzi Pan dr Krzysztof Trojanowski – adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej UMK w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina. Autor bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (2014) wyd. PWN.

Wstęp do muzeum: 1 zł 

 

 

 

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 52 53 555