Wykład
Wstęp wolny  /  Edukacja / warsztaty

Wykład "Astronomia sto lat po Koperniku – Jan i Elżbieta Heweliuszowie"

  • Wydarzenie archiwalne: 07.04.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
Prelekcję wygłosi prof. Andrzej Strobel.  Wstęp jest bezpłatny. Toruński naukowiec opowie m.in. o astro instrumentarium Heweliusza. Wystąpienie zilustruje rycinami (miedziorytami) zamieszczonymi w dziele Machinae Coelestis, które Heweliusz wykonał własnoręcznie.

Prof Strobel o wykładzie w Książnicy: W XVII wieku nastąpił kolejny przełom w badaniach astronomicznych. Spowodowany on został wprowadzeniem teorii heliocentrycznej Kopernika. Obok badań geometrii Wszechświata objął także badania fizycznej natury obiektów na niebie. Aktywny udział miało w nich małżeństwo gdańskich patrycjuszy i astronomów – Jan i Elżbieta Heweliuszowie. W kręgu ich zainteresowań było badanie Słońca, Księżyca, komet i planet.

Prof. Strobla gościliśmy w Książnicy wielokrotnie - w latach 2018, 2019, 2020 i 2021. Jego wystąpienia w ramach otwartych wykładów astronomicznych, które organizował Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem publiczności. Dwie prelekcje Uczonego są dostępne na playliście PTMA: Wśród gwiazd – Astronomowie w Książnicy na kanale YouTube Książnicy Kopernikańskiej.

Prof. Strobel ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (Zakład Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej). Zajmuje się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką. Współpracuje z prof. Jackiem Krełowskim. Jest doskonałym popularyzatorem astronomii, w Książnicy Kopernikańskiej opowiadał już o Heweliuszu (Jan Heweliusz – Początki uświadamiania fizyczności Wszechświata) przy rekordowo wypełnionej sali. Pokazywał wówczas starodruk Machinae Coelestis z autografem astronoma (z kolekcji toruńskiej biblioteki gimnazjalnej, który obecnie znajduje się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej). Jest także autorem zegara słonecznego, który stoi na Placu Rapackiego (duża kula). Z pasją prowadzi badania nad historią astronomii. Między innymi doprowadził do wydania ostatniej, dziesiątej księgi Perspektyw Witelona (o którym także opowiadał w Książnicy). Pochodzi z muzykującej rodziny - jego brat grał kiedyś w słynnym Duecie Gitar Klasycznych Alber-Strobel - i sam pięknie gra na gitarze.

Organizatorzy wykładu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Powiązane wydarzenia

23
stycznia (czwartek), godz. 15:30

Ferie pełne przygód w Bibliotece Lelewela

30
stycznia (czwartek), godz. 15:30

Ferie pełne przygód w Bibliotece Lelewela

30
stycznia (czwartek), godz. 16:00

GRAFFI-TACJA. Wystawa prac Mariusza Dziaka (wernisaż)