Wykład Alicji Jakubowskiej pt. „Portret – opowieść o prawdzie i pięknie w kontekście portretowej twórczości Leona Wyczółkowskiego”.
Edukacja  /  Sztuki wizualne

Wykład Alicji Jakubowskiej pt. „Portret – opowieść o prawdzie i pięknie w kontekście portretowej twórczości Leona Wyczółkowskiego”.

  • Wydarzenie archiwalne: 24.04.2022
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
Zapraszamy w niedzielę 24 kwietnia o godz. 13.00 na wydarzenie związane z urodzinami naszego patrona (VI edycja pikniku plenerowego) - wykład Alicji Jakubowskiej pt. „Portret – opowieść o prawdzie i pięknie w kontekście portretowej twórczości Leona Wyczółkowskiego”

Leon Wyczółkowski, patron naszego Muzeum, urodził się w Hucie Miastkowskiej, małej miejscowości w powiecie garwolińskim, 11 kwietnia 1852 roku licząc według obowiązującego wówczas na terenie zaboru rosyjskiego kalendarza juliańskiego. Jednak w krakowskim archiwum parafii św. Floriana zachował się akt małżeństwa zawartego w 1916 roku z Franciszką Panek, w którym przy dacie urodzin artysty widnieje zapis 24 kwietnia. Dokument sporządzony został w oparciu o kalendarz gregoriański, którym posługiwano się od dawna w większości krajów europejskich. Między 1869 a 1875 rokiem studiował w warszawskiej Szkole Rysunku i Malarstwa pod kierunkiem Wojciecha Gersona; natomiast w latach 1875-1876 w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Aleksandra Wagnera. Kontynuował naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Matejki (1877-1879). W latach 1879-1880 roku zamieszkał we Lwowie. Warto wiedzieć, że czas pobytu na Ukrainie uznawany jest za niezwykle ważny dla jego twórczości. Więcej na wykładzie Alicji Jakubowskiej.

24 kwietnia (niedziela) 2022 r., godz. 13.00

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7

Wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł

 

Leon Wyczółkowski – Autoportret, 1925, tempera na sklejce. Ze zbiorów MOB

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy