Wspomnienie Tadeusza Zakrzewskiego i Leona Szymańskiego
Wstęp wolny  /  Literatura

Wspomnienie Tadeusza Zakrzewskiego i Leona Szymańskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 04.08.2022
Miejsce:
CmentarzToruń, ul. Poznańskiej 104
4 sierpnia mija setna rocznica urodzin Tadeusza Zakrzewskiego (1922–2014), historyka, bibliofila, kolekcjonera regionalnych druków ulotnych i zasłużonego członka Towarzystwa Miłośników Torunia. Z tej okazji, tego dnia odwiedzimy jego grób na Podgórzu. Upamiętnimy również Leona Szymańskiego, wielkiego patriotę i żołnierza. Bądźcie z nami – spotykamy się o godz. 10.30 na cmentarzu przy ul. Poznańskiej 104.

Tadeusz Zakrzewski całe życie badał dzieje grodu Kopernika, w szczególny sposób jego część lewobrzeżną (swój dom i kolejarską rodzinę, czasy II RP opisał we Wspomnieniach Torunianina z Podgórza). Odkrył i opisał wiele nieznanych postaci zasłużonych dla Torunia i Pomorza. Jedną z nich jest Leon Szymański, bajończyk, żołnierz Niepodległej i tak jak Tadeusz Zakrzewski – podgórzanin oddany swemu miastu.

4 sierpnia o godz. 10.30 na starym podgórskim cmentarzu, gdzie „spotkali się” historyk i żołnierz, wspomnimy ich obu. Odwiedzimy również symboliczną mogiłę Leona Szymańskiego – tablicę pamiątkową upamiętniającą jego zasługi. W trakcie spaceru zatrzymamy się także przy charakterystycznych miejscach spoczynku innych mieszkańców Podgórza.

Wydarzenie odbędzie się w ramach zadania "Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej", które dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Partnerzy: Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu, Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Muzeum Artylerii - Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Fundacja Archipelag Inicjatyw.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42