Wokół architektury: Wieże i kolumnady, plomby i dworki, szkło refleksyjne i chrom: emblematy architektury czasów transformacji
Każda epoka ma swoje znaki, symbole, emblematy, charakterystyczne znaki i kształty. Podobne owoce przyniosło także budownictwo lat 90. Ostatnio więcej o nim mówimy, głównie krytycznie, dostrzegając jego nieporadność, kiczowatość, pstrokate kolory i dziwne detale. Ale czy rzeczywiście wszystko wtedy było nieudane? Skąd wzięły się pomysły na czerpane z przeszłości elementy, żywe barwy, niestosowane wcześniej materiały? Warto spojrzeć na nie w szerszym kontekście, bo wtedy okaże się, że ich pojawienie się w architekturze nie było dziełem przypadku.
Prowadzenie: Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, na stałe związana z portalem Culture.pl. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książek: „Architektura w Polsce 1945–1989” i – najnowszej – „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.
Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku!
Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU