Wokół architektury: Litery i reklamy w przestrzeni Torunia
Jakie rodzaje szyldów i reklam stosowano na początku XX w. i w latach Drugiej Rzeczypospolitej? Kto wykonywał owe litery w przestrzeni wspólnej i jakie miewały formy? Jakie treści głosiły? Jaki był ich stosunek do architektury? Czy i jak miały wpływ na jakość przestrzeni miasta? Czy reklamy zewnętrzne podlegały kontroli władz lokalnych?
Katarzyna Kluczwajd przedstawi podstawową typologię dawnych reklam zewnętrznych oraz historie wybranych przypadków toruńskich w szerszym kontekście kulturowym – z dużą liczbą ilustracji. Ciekawy jest wątek badawczy dotyczący cechowych malarzy szyldów i malarzy dekoracyjnych, stanowiący niepoznany dotąd fragment historii dawnego rzemiosła artystycznego.
Opracowanie zainspirowane zostało przez aktywność Literołapa, tj. grafika Kamila Snochowskiego od lat z pasją tropiącego zachowane jeszcze duchy dawnych toruńskich liter.
Opracowanie zainspirowane zostało przez aktywność Literołapa, tj. grafika Kamila Snochowskiego od lat z pasją tropiącego zachowane jeszcze duchy dawnych toruńskich liter.
Katarzyna Kluczwajd – historyczka sztuki, muzealniczka, regionalistka, animatorka życia naukowego, popularyzatorka wiedzy o kulturze, sztuce i dziejach Torunia. Zawodowo związana z WBP Książnicą Kopernikańską, wcześniej przez 26 lat z Muzeum Okręgowym w Toruniu. Duch sprawczy i współautorka „Dziejów sztuki Torunia” – pierwszej monografii sztuki miasta od 1933 roku. Autorka katalogów zbiorów i wystaw Muzeum, licznych artykułów i książek o dawnym Toruniu. W październiku 2023 r. została wydana jej pięćdziesiąta książka. Spirytus movens cyklu konferencji pt. „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia” (16 edycji, od 2015); współredaktorka naukowa tomów posesyjnych z udziałem własnych tekstów. Pasjonatka pracy na rzecz dziedzictwa także w wymiarze społecznym (Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki) oraz jako toruniarka (blog toruniarnia). Z racji różnorodnej aktywności na rzecz poznawania dziejów i kultury miasta, rewitalizacji pamięci społecznej i kulturowej – zawodowo i w wymiarze społecznym – bywa nazywana „pierwszą damą torunioznawstwa”. Czerpie radość z poznawania historii i ludzi.
Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku.
Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU