Wieczór Toruński: Tadeusz Zakrzewski
Wstęp wolny  /  Literatura

Wieczór Toruński: Tadeusz Zakrzewski

  • Wydarzenie archiwalne: 08.09.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
Pierwszy po wakacjach Wieczór Toruński poświęcimy Tadeuszowi Zakrzewskiemu. O wybitnym toruńskim bibliofilu, kolekcjonerze dokumentów życia społecznego, wytrawnym znawcy dziejów Podgórza i Torunia opowie dr Katarzyna Tomkowiak z Książnicy Kopernikańskiej. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Biblioteki przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Tadeusz Zakrzewski urodził się 4 sierpnia 1922 w Podgórzu - mieście kolejarskich (przyłączonym do Torunia dopiero w 1938). Swoje dzieciństwo i dorastanie opisał we Wspomnieniach Torunianina z Podgórza (Towarzystwo Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu). Książnica Kopernikańska zawdzięcza mu m.in. kolekcję materiałów dokumentujących działalność toruńskich drukarzy i wydawców - rodziny Buszczyńskich. Opisał wiele nieznanych postaci zasłużonych dla Podgórza, Torunia i Pomorza. W Toruńskim słowniku biograficznym (wydawanym przez Towarzystwo Miłośników Torunia) opublikował 67 biogramów (53 samodzielnie, 14 wspólnie z żoną Anną, która niegdyś pracowała w Książnicy).

Był wieloletnim redaktorem Rocznika Toruńskiego (pismo ToMiTo), honorowym członkiem Towarzystwa, które wyróżniło go Złotym Astrolabium (1988), a także prezesem toruńskich komilitonów (1972-1990) i honorowym członkiem Towarzystwa (1990), w 1994 lubelscy bibliofile odznaczyli go Orderem Białego Kruka. W 2002 otrzymał - za długoletnią działalność na rzecz miasta w towarzystwach kulturalnych i naukowych oraz popularyzowanie wiedzy o Toruniu - Medal Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".

Spotkanie odbędzie się dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42