Wieczór Toruński: Melania Sinoracka – olimpijka z Podgórza i Torunia
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Literatura

Wieczór Toruński: Melania Sinoracka – olimpijka z Podgórza i Torunia

  • 30
    listopada 2023 (czwartek), godz. 18:00
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8

W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. 30 listopada poświęcimy jest Wieczór Toruński. O dokonaniach tej nietuzinkowej lekkoatletki opowie dr Katarzyna Tomkowiak z Książnicy Kopernikańskiej.

Melania Sinoracka specjalizowała się w rzucie oszczepem, ale z powodzeniem pchała również kulą, rzucała dyskiem, znakomicie grała w siatkówkę i koszykówkę (a zaczynała od piłki ręcznej). Reprezentowała Pomorzanina Toruń (niegdyś KS „Pomorzanin”), niemal do końca życia trenowała w sali gimnastycznej przy ul. Sienkiewicza na Bydgoskim Przedmieściu.

14 czerwca tego roku Książnica Kopernikańska wspólnie Kamienicą Inicjatyw zorganizowały spacer historyczny; obejrzeliśmy dom rodzinny Melanii Sinorackiej – kamienicę pod jeleniem przy ul. Poznańskiej ob. 125. Przypomnieliśmy jej sylwetkę – silnej dziewczyny z Podgórza, która była szybsza i silniejsza od miejscowych chłopaków. Na jej grobie (zmarła 28 lutego 1975 w Toruniu) złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Towarzystwo Miłośników Torunia przygotowało tabliczkę pamiątkową, którą umieściliśmy na Jej nagrobku.

dr Katarzyna Tomkowiak: „Ta znakomita lekkoatletka, m.in. mistrzyni Polski, zdecydowanie zasługuje na pamięć, dlatego 30 listopada opowiemy o niej, ale także o początkach sportu w Podgórzu (w ramach Towarzystwa Gimnastycznego »Sokół«), pierwszych oszczepniczkach i o olimpiadzie w Londynie w 1948 roku. W czasach Meli sportowcy pracowali zawodowo! Mela była zatrudniona m.in. w Toruńskiej Dyrekcji Kolei Państwowych, w Toruńskiej Fabryce Wodomierzy (później »Metron«) oraz Toruńskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego (później »Torpo«). To z pracownicami z »Torpo« zżyła się najbardziej. Najpiękniej wspominała ją Hanna Brzuszkiewicz – dla niej »koleżanka z siatkówki«”.

Wieczór Toruński odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00.

Wstęp jest bezpłatny.


Organizatorzy Wieczoru: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Towarzystwo Miłośników ToruniaŹródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 15.12

"Kąt widzenia" w OCCiN

dzisiaj
godz. 17:00

Spotkanie z Jackiem Dubois

29
listopada (środa), godz. 16:00–17:30

Środy z przyrodą w bibliotece