Wieczna chwila. Mateusz Brzozowski. Malarstwo
Sztuki wizualne

Wieczna chwila. Mateusz Brzozowski. Malarstwo

  • Wydarzenie archiwalne: 01.04.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Ekspozycja malarstwa Mateusza Brzozowskiego, zorganizowana w grudziądzkim Muzeum, jest pierwszą indywidualną wystawą artysty, która z jednej strony inauguruje jego samodzielną działalność wystawienniczą, z drugiej zaś – stanowi rodzaj podsumowania twórczego etapu. Już od najmłodszych lat Brzozowski, zafascynowany nadwiślańskim pejzażem, uwieczniał jego urodę najpierw za pomocą aparatu fotograficznego, następnie przy użyciu farb i pędzla. Szczególne uczucie do rodzimego krajobrazu złożyło się w efekcie na kilka malarskich cykli, które ukazują jego piękno za pomocą wysmakowanych, choć powściągliwych środków wyrazu. Z dużą dozą wrażliwości rejestruje grę światła oraz wszelkie niuanse barwne: tonalne przejścia i kontrastowe cięcia, czyniąc z koloru wartość nadrzędną. Zanurzając w nim kształty i faktury, zbliża się do abstrakcji, świadomie rezygnując z dosłowności na rzecz duchowości i uniwersalnej metafory, łącząc w obrębie jednego płótna tradycję z nowoczesnością. Pełne koloru, światła i ciszy pejzaże pokazują urodę natury niezakłóconej obecnością człowieka. Mimo swych abstrakcyjnych rysów czerpią z romantycznego toposu, symbolizując pejzaż jako taki, rozumiany także jako pejzaż wewnętrzny. Wielowymiarowe malarstwo Brzozowskiego może ukoić i wyciszyć; może także niepokoić – pustką i potęgą naturalnego krajobrazu, który choć pozbawiony śladu człowieka jest esencją ludzkiej wrażliwości i uporczywie trwa niczym wieczna chwila.
Mateusz Brzozowski urodził się w 1996 roku w Nowem nad Wisłą. W 2016 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu. Od 2020 roku studiuje malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in. w wystawie „Rysować” w warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej, w wystawie malarstwa „To nie jest wystawa” zorganizowanej w Galerii ASP „Otwarte” oraz w wystawie studentów i wykładowców ASP „By zachwyciło” w galerii MCK w Gostyninie. Uczestniczył także w „Sympozjum Puławy. Malarstwo w interakcji”. Z powodzeniem wystawia swoje prace na licznych aukcjach, a jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polce i za granicą.

Wystawa czynna do 28.05.2023.

 

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wodna 3
86-300 Grudziądz
tel.: 56 465 90 63