Wernisaż wystawy “Poruszenia” Mileny Wiśniewskiej
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Wernisaż wystawy “Poruszenia” Mileny Wiśniewskiej

  • Wydarzenie archiwalne: 28.11.2023
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19

„Poruszenia”  to wystawa, na której prezentowany jest cykl prac malarskich Mileny Wiśniewskiej wraz z wieloelementową instalacją mamy artystki. Całość nawiązuje do poruszenia światła i zatrzymania słońca, które są motywem przewodnim obrazów oraz ideą projektu pod wielowymiarowym hasłem “Toruń porusza”. Inspiracją do ich stworzenia było dla artystki słońce i światło, które w tym projekcie pragnie zatrzymać na swoich obrazach. Zawierają one w sobie ideę impresjonizmu, w którym istotne jest dążenie do utrwalenia ulotnej, przemijającej chwili. Jest to utrwalenie i poruszenie na płótnie jedynego w swoim rodzaju momentu oddziałującego na zmysły. Obrazy przedstawiają kobietę w spontanicznym tańcu, na łonie natury, przy zachodzie słońca, który wywołuje uczucia metafizyczne, magiczne i ulotne.

Z obrazami koresponduje wieloelementowa realizacja artystyczna o motywie ludowym, w postaci wieńców uplecionych z gałęzi i przyozdobionych wstążkami przez mamę artystki. Wieniec w kształcie koła ma szeroką symbolikę w sztuce ludowej ze względu na swój kształt i znaczenie solarne, to swoisty emblemat słońca. Sacrum, któremu można przypisać funkcje magiczne jak chociażby talizmanu, przynoszącego szczęście i ochronę. Całość wystawy jest piękną i poruszającą kompozycją. 

Wystawa jest realizacją projektu w ramach stypendium prezydenta miasta Torunia w dziedzinie kultury. 

Wystawa czynna w dniach 28 listopada – 5 grudnia 2023 r.

Wstęp na wernisaż i wystawę – wolny

Milena Wiśniewska, urodziła się w 1993 r. w Sztumie. Jest malarką, która Ukończyła malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się malarstwem figuratywnym i abstrakcyjnym. W swoich obrazach porusza temat połączenia oraz spójności człowieka i natury, a także wszechświata. Symbol jest dla niej bardzo ważnym środkiem wyrazu i szczególnym środkiem komunikacji. Noszący dane treści, jest jednocześnie otwarty na nowe interpretacje odbiorcy po kontakcie z obrazem. Wykraczające poza mowę powszechną symbol, kolor i forma w jej obrazach to przekaz treści metafizycznych i psychologicznych, które można poznać jedynie przez intuicję, emocje i podświadomość. Artystka jest głęboko związana z duchową sferą człowieka i spokojną esencją natury. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. 

Organizatorzy wystawy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. 



Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu