Wernisaż wystawy: Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika
Dziedzictwo

Wernisaż wystawy: Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika

  • Wydarzenie archiwalne: 11.09.2022
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ma przyjemność serdecznie zaprosić na wystawę Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika, która rozpocznie się 11 września 2022 roku w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, Oddziale MHA. 


Leon Wyczółkowski urodził się 24 kwietnia 1852 roku w Hucie Miastkowskiej w powiecie garwolińskim. Edukację artystyczną rozpoczął w 1869 roku w Szkole Rysunku i Malarstwa w Warszawie. Twórcą, który miał szczególną wpływ na jego twórczość był Wojciech Gerson, u którego nauki pobierał od 1872 roku, malując sceny historyczne i religijne zachowane w konwencji akademickiej. Od października 1875 roku do końca kolejnego roku młody Wyczółkowski szkolił się w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium pod okiem Aleksandra Wagnera, tworząc sceny salonowe i portrety. Następnym przełomowym dla artysty rokiem był 1877, kiedy wrócił do Krakowa i doskonalił warsztat pod kierunkiem Jana Matejki, w Szkole Sztuk Pięknych. W 1879 roku opuścił szkołę krakowską, kończą edukację artystyczną. W kolejnych latach przebywał we Lwowie, wykonując liczne portrety na zamówienie. 


Od 1883 roku, przez dekadę, regularnie przebywał w Ukrainie. Malował tam portrety, sceny rodzajowe z życia ziemiaństwa oraz kontrastujące z nimi, przesycone słońcem i kolorem obrazy życia tamtejszych chłopów. Zainspirowany dziełami impresjonistów, Wyczółkowski wielokrotnie interpretował te same motywy: pejzaże ukraińskich wsi i codzienną pracę na roli. 


W roku 1895, po namowach Juliana Fałata, wrócił do Krakowa, obejmując stanowisko profesora malarstwa tamtejszej ASP, by w latach 1909-1910 pełnić funkcję rektora uczelni. Tworzył wówczas dzieła inspirowane historią ojczyzny, widokami Krakowa wraz z jego architekturą, aż po przedstawienia Tatr, szczególnie korzystając z techniki pastelu. Znakomicie operował kolorami poprzez liczne przedstawienia kwiatów, zarówno w martwej naturze, jak i bukietach czy elementach krajobrazu. Jego mistrzowski warsztat podziwiać możemy także w licznych portretach, oddających studium emocji modela. W roku 1900, Wyczółkowski zainteresował się tworzeniem grafiki, która dzięki malarskiemu doświadczeniu, wyróżniała się płynnością i barwnością.


W 1921 roku, dzięki przekazaniu do Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu części swoich prac oraz kolekcjonowanej przez niego sztuki orientalnej, otrzymał gratyfikację finansową, dzięki czemu nabył wymarzony dworek w Gościeradzu. Od tego czasu życie Wyczółkowskiego związane było z okolicznymi terenami, a zwłaszcza położoną obok Bydgoszczą. Pod koniec życia rozwinął fascynację naturą i przyrodą, tworząc liczne, delikatne pejzaże, a także wspaniałe widoki drzew. Artysta zmarł 27 grudnia 1936 roku w Warszawie. Zgodnie ze swoją wolą, pochowany został na cmentarzu parafialnym we Wtelnie, a jego prace przekazane zostały bydgoskiemu Muzeum Miejskiemu. Obecnie dzieła mistrza podziwiać można w poświęconej mu Galerii, stanowiącej część Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. 

Wystawa Leon Wyczółkowski – malarstwo, grafika, rysunek, stanowi przekrój dorobku artystycznego Mistrza. Zarówno jeśli chodzi o techniki, wśród których prezentujemy malarstwo olejne, akwarele, a także pastele oraz różnorodne odsłony grafiki. Mamy także pełen wachlarz tematów – portrety, pejzaże, architektura, martwe natury – przedstawienia drzew oraz kwiatów. Szczególny element ekspozycji stanowią dzieła łączące Wyczółkowskiego z regionem świętokrzyskim. Są to lokalne widoki, pejzaże oraz portrety wybitnych ludzi z tych okolic. Z myślą o podkreśleniu m.in. takich związków ekspozycję dzieł artysty w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowały Monika Kosteczko-Grajek oraz Kornelia Pawlak z  Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w kooperacji z Barbarą Dziobą – kustoszem Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego.  
 



Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy