Wernisaż wystawy fotograficznej „Zimowy spacer” Roberta Sobieraja
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wernisaż wystawy fotograficznej „Zimowy spacer” Roberta Sobieraja

  • Wydarzenie archiwalne: 22.10.2023
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
22 października o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż kameralnej wystawy fotograficznej „Zimowy spacer” Roberta Sobieraja.
 
Na wystawie zaprezentujemy nastrojowy cykl fotograficzny, który powstał w styczniu 2023 roku.
Robert Sobieraj, torunianin, który w sztuce łączy odwagę, swoiste zacięcie eksperymentatorskie i niezwykłą wrażliwość zaprosi nas, w to jesienne popołudnie na liryczny spacer.
 
Rocznik 1964
Ciekawość twórczą poznał i rozwijał w Galerii Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Od lat nastoletnich eksperymentował z fotografia analogową.
Zaciekawienie obrazowaniem cyfrowym znalazło wyraz w formie 2 małych
wystaw w roku 2003 w Toruniu.
Znaczącą zachętą do działalności twórczej i dzielenia się swoją wizją był udział w Toruńskich Spacerach Fotograficznych.
W roku 2022 ukończył Toruńską Szkołę Fotografii, uczył się również w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie.
Tajniki warsztatu fotograficznego odkrywa, biorąc udział w warsztatach pod kierunkiem doświadczonych i uznanych artystów fotografików.
 
Po co to robię?
“Fotografia jako forma komunikacji.
Jest Zaproszeniem do rozmowy dialogu,
czasem prowokacyjnym i przewrotnym w warstwie formalnej. Dotyka przeżyć i emocji, pomaga przez próbę wyrazu doświadczyć i przetrwać” – mówi autor wystawy.
 
Obrazy, które przedstawia Robert Sobieraj w swoim cyklu „Zimowa opowieść” to relacja fotograficzna osadzona poniekąd w „nieczasie” i „niemiejscu”. Jest wynikiem pewnego momentu, impulsu, który pokierował ręką fotografa.
To osobna przestrzeń, która zaprasza widza do konfrontacji z dużą dozą emocji. Nieoczywiste kadry, eksponowanie rozległych przestrzeni, różnorodność prezentowanych faktur stawiają pewne wymagania, co do uważności oglądania fotografii.
Widz, który będzie oczekiwał konkretnych odpowiedzi nie odnajdzie tutaj spokoju.
Fotografie zostały wykonane wciągu jednego dnia – 6 stycznia, w dniu w którym kończy się okres świąt Bożego Narodzenia a rozpoczyna karnawał. Czas to szczególny, na styku starego i nowego roku, czas w zawieszeniu jeszcze powolny i pełen oczekiwań oraz planów.
 
Zaprezentowanie cyklu fotograficznego autorstwa Roberta Sobieraja w sąsiedztwie wystawy poświęconej Andrzejowi Różyckiemu nie jest przypadkowe.
W przypadku obu twórców można wysnuć pewne analogie – zamiłowanie do eksperymentów fotograficznych, poszerzania pola eksploatacji fotografii i chęci poszerzania granic poznawczych. Podejście do narzędzia pracy – aparatu fotograficznego jako pełnoprawnego uczestnika aktu twórczego, będącego samym w sobie dziełem sztuki. Przełamywanie płaskości fotografii poprzez intensywność przedstawionych faktur i enigmatyczność ujęć.
I na koniec zarówno Różycki, jak i Sobieraj to niezwykle wymagający twórcy, którzy prowokują widza do intensywnych projekcji myśli i uwolnienia emocji.
 
Kuratorka wystawy: Aleksandra Jarysz
Projekty graficzne: Barbara Górka
Miejsce: Muzeum Etnograficzne, Arsenał, I piętro, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
 
Na wernisaż wstęp wolny.


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel.: 56 622 80 91