wernisaż wystawy fotograficznej „Tam gdzie wiatr tańczy z ciszą”
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

wernisaż wystawy fotograficznej „Tam gdzie wiatr tańczy z ciszą”

  • Wydarzenie archiwalne: 18.11.2023
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19

18 listopada o godz. 16.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej „Tam gdzie wiatr tańczy z ciszą” Katarzyny Strześniewskiej.

Na wystawie fotograficznej „Tam gdzie wiatr tańczy z ciszą” Katarzyny Strześniewskiej prezentujemy autorską fotonarrację z podróży artystki na Spitsbergen (czerwiec 2022).

Ta opowieść to potwierdzenie równorzędnych pasji autorki – fotografii i podróżowania. Katarzyna Strześniewska urzeczona pięknem krajobrazów snuje niezwykle wnikliwą refleksję o pejzażach, ludziach, dźwiękach i historii miejsc. Fotograficzny dziennik z podróży przesycony jest emocjami ze „szczyptą duszy”, fascynacją ale i głębokim zrozumieniem.

Fotografie wydają się oszczędne, minimalistyczne w świecie przedstawionym ale uważnie się przyglądajmy, bo kryją one wiele słów i wiele opowieści – rozprawiają tu i teraz o przeszłości pokazując również przyszłość. Nie ma tu miejsca na pobieżną wrażeniowość, lekką wynikającą tylko z oszołomienia odmiennością krajobrazu, dźwięków, zapachu.

Artystka pokazuje nam świat, w którym dzieją się już pewne końce – zmierzch kopalni, topnienie lodowców.

Czarno-białe obrazy nie są mroczne, ponure lecz pełne tajemnic. Panuje w nich melancholia ale i przeziera mnóstwo światła.

Fotografka pokazuje nam miejsce, które zbliża nas do zasad panujący a archetypicznym Raju, wyobrażeń o panującej w nim harmonii między człowiekiem a światem przyrody.

Na wystawie odnajdziemy piękno, majestat krajobrazu ale też niepokój rodzący pytanie „Czy to początek końca świata jaki znamy?”.

Wernisaż 18: listopada godz. 16.00 w Arsenale Muzeum Etnograficznego w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 19.

Czas trwania wystawy: 18.11.-10.12.

Współpraca kuratorska: Aleksandra JaryszŹródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel.: 56 622 80 91