Wernisaż: Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku
Dziedzictwo

Wernisaż: Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku

  • Wydarzenie archiwalne: 08.04.2022
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Wśród wiosennych propozycji Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu mamy dla Państwa czasową wystawę „Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku”.

Czym jest skarb, a czym depozyt? Tego dowiemy się na wystawie, której otwarcie zostało zaplanowane na 8 kwietnia 2022 r. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zabytki archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat, kilkuset lat oraz najmłodsze przedmioty użytkowe i religijne, z przełomu XIX/XX wieku.

Gdy mówimy o skarbie nasze myśli kierują się ku złocie, monetom i cennej biżuterii. Na wystawie zobaczymy jednak, że skarbami mogą być również takie przedmioty jak narzędzia wykonane z kamienia, a także ozdoby z brązu, z żelaza, czy ze srebra. O wielu obiektach usłyszymy po raz pierwszy, pomimo iż zostały znalezione niedaleko – jak chociażby piękna amfora z brązu kultury łużyckiej (750- 400 p.n.e.) z Przesławic (gmina Łasin), bransoleta z tego samego okresu z Nicwałdu (gmina Gruta), czy jedno z najstarszych odkryć przedmiotów metalowych z terenów dzisiejszej Polski – skarb eneolityczny z Kałdusa (3500- 3350 p.n.e.). Przygotowana przez grudziądzkie Muzeum ekspozycja pozwoli nam zapoznać się ze słynnym skarbem odlewnika z okresu rzymskiego z Łubiany oraz skarbem wczesnośredniowiecznych monet z Gąsek na Kujawach (IX-X w.) oraz z Topolinka (powiat świecki). Zwiedzając wystawę zapewne nie przejdziemy obojętnie obok „skarbu” z Piątkowa (gmina Kowalewo Pomorskie) – znalezionego na terenie zespołu podworskiego w 1968 r., a ukrytego w czasie II wojny światowej przez ostatnią właścicielkę majątku – Ludwikę z Gajewskich Iwanowską.

Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną takie artefakty jak monety z Gąsek, znalezione przed kilku laty przez Fundację Cuiavia IA Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, unikatowy skarb siekańców z X w. z Topolinka, odkryty w 2018 r. przez Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Łuczniczka”, czy depozyt wotywny z przełomu XIX/XX w., na który natrafiono w piwnicach dawnego Domu Handlowego Korzeniewskich w Grudziądzu.

Zabytki zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum w Grudziądzu, a także ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, Fundacji Cuiavia IA Uniwersytetu Adama Mickieiwcza w Poznaniu oraz Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Łuczniczka”.

Spichrz nr 17

Wystawę będzie można oglądać od 9 kwietnia do 28 sierpnia 2022 r.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wodna 3
86-300 Grudziądz
tel.: 56 465 90 63