Wernisaż - Odkryte/zakryte. Prześwity i inne obraz o ikonie Pawła Wyborskiego
Sztuki wizualne

Wernisaż - Odkryte/zakryte. Prześwity i inne obraz o ikonie Pawła Wyborskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 14.01.2022
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Wystawa „Odkryte/zakryte. Prześwity i inne obrazy o ikonie Pawła Wyborskiego” przybliża fenomen funkcjonowania ikony w kulturze wizualnej. Jej estetyka staje się bezpośrednim źródłem inspiracji związanego z Gdańskiem malarza, a jego twórczość przestrzenią artystycznej polemiki, gry konwencją, będąca przemyślaną strategią artystyczną, jak i drogą wiodącą poza dwuwymiarową płaszczyznę obrazu. Malarstwo Pawła Wyborskiego odnosi się do tego, co w ikonie nieuchwytne, niewidoczne, przy jednoczesnym zaakcentowaniu jej materialnej wartości, wyrażonej w tkance malarskiej. Poprzez przesłonięcie pewnych elementów wizerunku, artysta wydobywa jego esencję. To malarska opowieść o osobliwym braku, który budząc tęsknotę, odkrywa dodatkowe sensy. To także złożona narracja o duchowości, jak i materii – w równym stopniu abstrakcyjna, co konkretna, choć transparentna w swej istocie. Jak zauważył sam artysta: „Osobliwą esencją ikony jest jej okienność albo inaczej: prześwitywalność. Cecha ta implikuje naprowadzanie spojrzenia i jego kadrowanie, a jednocześnie odsłanianie i zasłanianie czegoś, ku czemu prowadzi. W okienności jest zatem zawarty prześwit. Bo ikona sama w sobie zawsze jest prześwitem”.
Paweł Wyborski – malarz i socjolog kultury. Urodził się w 1975 roku w Starogardzie Gdańskim. Rysunek i malarstwo zajmowały go już od najmłodszych lat. Na początku lat 90. swój talent plastyczny rozwijał pod kierunkiem Anny Królikiewicz, obecnie profesor ASP w Gdańsku. W 1999 roku został absolwentem socjologii kultury na Uniwersytecie Gdańskim. Podjął również studia doktoranckie w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu w Zakładzie Badań Kultury Materialnej i Wizualnej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z ludzką duchowością i religijnością, estetyzacją praktyk społecznych i przemian konsumpcji. Tym też aspektom poświęcił kilka artykułów i publikacji. Od 1998 roku regularnie wystawia swoje malarskie prace na licznych ekspozycjach w kraju i za granicą. Do tej pory zrealizował blisko sześćdziesiąt wystaw indywidualnych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Belgii. Brał także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych: w Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i w Polsce. Jest wielokrotnym laureatem stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego. W 2020 roku został finalistą konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. W tym samym roku brał udział w międzynarodowym projekcie „Nowa Ikona”, realizowanym przez warszawską Galerię Bohema przy wsparciu MKiDN. Od 2021 roku jest uczestnikiem grupy twórczej „Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy”. Porusza się głównie w ramach tradycyjnej laserunkowej techniki olejnej, czerpiąc inspirację z estetyki ikony. Mieszka w Gdańsku.
www.facebook.com/PawelWyborskiArt
Instagram: pawelwyborski_art

Podczas wernisażu z koncertem kolęd prawosławnych wystąpi chór Cantores Graudentes.
Chór CANTORES GRAUDENTES powstał w 2020 roku z inicjatywy dyrygenta, chórmistrza Michała Rajewskiego. Zespół tworzą grudziądzcy licealiści, studenci oraz osoby pracujące, których łączy miłość do śpiewu chóralnego.

Na wydarzenie obowiązuje wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będzie można odebrać w Kasie Muzeum (ul. Wodna 3/5) od wtorku 11 stycznia 2022 r., w godzinach pracy instytucji.

Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu w okresie 14 stycznia – 13 marca 2022 r.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wodna 3
86-300 Grudziądz
tel.: +56 465 90 63